Paweł Korzeniowski nie schodzi z podium

ART
PŁYWANIE. Z trzema medalami wracają Polacy z mistrzostw Europy na krótkim basenie w Herning. To dorobek lepszy o dwa krążki od ubiegłorocznego.

Wówczas w mistrzostwach Europy w Chartres mieliśmy tylko złoto Radosława Kawęckiego (Korner Zielona Góra), który także i teraz nie zawiódł. W Danii rozpoczął naszą medalową serię, triumfując na 200 m stylem grzbietowym (później zrezygnował ze startu w półfinale 100 m). W sobotę kolekcja powiększyła się o 2 srebrne krążki, wywalczone przez Pawła Korzeniowskiego (AZS AWF Warszawa) i Aleksandrę Urbańczyk (AZ UŁPŁ Łódź).

Pochodzący z Oświęcimia "Korzeń" na podium stanął w swej koronnej konkurencji 200 m stylem motylkowym (jest też aktualnym wicemistrzem globu na 50-metrowej pływalni). Do pełnego szczęścia zabrakło niewiele, Polak uzyskał czas 1.51,36, a Serb Velimir Stjepanović był szybszy o 0,09 sekundy. Jeszcze większy niedosyt czuć może Urbańczyk, która na 50 0m stylem grzbietowym (26,31) przegrała o 0,05 s z Czeszką Simoną Baumrtovą.

Oprócz medali, w weekend Polacy zaliczyli kilka występów w finałach. M.in. będący w wysokiej formie podczas zawodów w Danii Michał Poprawa (AZS AWF Katowice), trenujący w oświęcimskiej Szkole Mistrzostwa Sportowego, na 200 m stylem motylkowym był w sobotę 6., z czasem 1.53,74. Szósta - na 50 m st. grzbietowym - finiszowała Klaudia Naziębło (Juvenia Wrocław, 27,15). Wczoraj takie samo miejsce na 200 m kraulem uzyskał Korzeniowski (1.44,50), a Konrad Czerniak (Wisła Puławy) zajął 7. lokatę (23,23) na 50 m st. motylkowym. Żeńska sztafeta 4x50 m st. zmiennym została zdyskwalifikowana (Anna Dowgiert zbyt wcześnie wskoczyła do wody).

W mistrzostwach Europy brylowali Rosjanie, którzy wygrali klasyfikację medalową (Polska zajęła w niej 13. miejsce), zdobywając 22 krążki (13 złotych, 5 srebrnych i 4 brązowe). Władimir Morozow wywalczył 7 medali z najcenniejszego kruszcu (w tym 4 w sztafetach). Wśród pań po "tylko" 4 złota i 1 srebro sięgnęła Julia Jefimowa (dwa z tych tytułów uzyskała w sztafetach).

Biorąc pod uwagę tylko indywidualne wyniki, najlepszą zawodniczką okazała się Hiszpanka Mireia Belmonte Garcia, która wygrała w czterech konkurencjach (400 i 800 m. st. dow., 200 m mot. i 400 m zmiennym).