MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Park Krakowski za płotem do przyszłej wiosny. Niestety, nie będzie dostępna żadna alejka

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
W parku po remoncie będzie m.in. bulodrom - boisko do gry w bule
W parku po remoncie będzie m.in. bulodrom - boisko do gry w bule wizualizacja
Krowodrza. Od dzisiaj wykonawca rewitalizacji parku będzie stawiał słupki ogrodzenia, a w przyszłym tygodniu montował płot z blachy. Za nim, do kwietnia przyszłego roku, teren ten przejdzie metamorfozę.

W końcu park Krakowski idzie do wyczekiwanego od dawna remontu i zamienia się w plac budowy. Niestety, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, przez cały okres przewidzianych na rok prac nie będzie możliwości korzystania z głównej alejki, która stanowi przejście i przejazd dla rowerzystów między placem Inwalidów a kampusem AGH. Od momentu ustawienia płotu przestrzeń parku stanie się niedostępna.

- Nie udało nam się wynegocjować z wykonawcą udostępnienia przejścia - mówi teraz Łukasz Pawlik, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej. - Firma nie chce zmieniać sposobu realizacji prac ani brać odpowiedzialności za bezpieczeństwo wchodzących ludzi. Wskazała też, że to zwiększy koszty, bo trzeba byłoby wygradzać poszczególne fragmenty terenu.

Remont schowany za płotem?

Ogrodzenie będzie nieprzeźroczyste. ZZM podkreśla, że ma być estetyczne. Na naszą sugestię, że dobrze byłoby móc obserwować postępy prac przez siatkę, dyr. Łukasz Pawlik zapowiada, że ZZM spróbuje ustalić wprowadzenie takiego ogrodzenia przynajmniej na jakimś fragmencie.

Do odmienionego parku wejdziemy z końcem kwietnia przyszłego roku. W ramach rewitalizacji zostaną w nim wyremontowane alejki, zamontowane kolejne nowe ławki, pojawi się ok. 40 dużych drzew - o obwodzie pnia większym niż 40 cm, a także nowe krzewy oraz byliny i rośliny cebulowe. Projekt przewiduje, że w parku niemal przez cały rok będzie coś kwitło, ma bowiem stale być kolorowy i cieszyć oko. Wykonawca zadba też o odpowiednie oświetlenie w parku, w tym także o iluminację wybranych trzech drzew w rejonie fontanny (m.in. okazałej wierzby).

Przestrzeń z atrakcjami dla wszystkich

Nie zabraknie nowych atrakcji. W rejonie ulicy Szymanowskiego powstaną place zabaw dla młodszych i starszych dzieci. Projektanci przewidzieli tam nie tylko huśtawki i piaskownicę, ale też np. urządzenia dające możliwość zabawy piachem i wodą. Do takich zabaw posłużą w przyszłości np. specjalne koparki obsługiwane przez dzieci, jak też pompa i system rynien, przez które ma się przelewać woda. Place zabaw wypełnią też drewniane budowle, mostki czy platformy na sprężynach.

Na starszych z kolei będzie czekał bulodrom, czyli miejsce do gry w bule, mającej coraz więcej fanów. Albo - tzw. gabinet grabowy (od strony AGH). To wydzielone grabami miejsce z ławkami, pomyślane jest jako kącik czytelniczy.

Zarząd Zieleni Miejskiej zapowiedział również konserwację osiemnastu rzeźb znajdujących się w parku. Najpierw powstaną programy konserwatorskie, a same prace toczyłyby się w tym lub już w przyszłym roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Praca w rezerwacie przyrody. Jak zostać wolontariuszem w Afryce?

Źródło:Dzień Dobry TVN

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski