Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamięć o „Błękitnym Generale”

Ewa Tyrpa
Leszek Krupnik, Prezes Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Hallera
Leszek Krupnik, Prezes Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Hallera Ewa Tyrpa
Historia. Leszek Krupnik, prezes towarzystwa hallerowskiego wspomina, że jeszcze niedawno w szkołach nie uczono o dokonaniach generała Józefa Hallera i jego armii

- Towarzystwo Pamięci Generała Józefa Hallera i Hallerczyków w Jurczycach jest jedynym stowarzyszeniem w Małopolsce i drugim w kraju, zajmującym się działalnością generała Józefa Hallera.
- Jeszcze niedawno ludzie często mylili Józefa i Stanisława, myśląc, że to jedna osoba. Tymczasem to kuzyni, obaj wielcy patrioci. Warto przypomnieć, że Stanisław, pochodzący z Polanki Hallera w 1940 roku został zamordowany w Charkowie. Generał Józef Haller jeszcze do niedawna nie istniał na kartach historii i w szkolnych podręcznikach, choć jego zasługi dla odzyskania niepodległości Polski są niepodważalne. Zachwycano się Józefem Piłsudskim, który nie był wojskowym, choć doskonałym strategiem i dowódcą. Natomiast generał Haller został na bocznym planie, jakby miał pójść w zapomnienie. My postanowiliśmy zrobić wszystko, aby pamięć o nim przetrwała.

- I poznał Pan dokładnie losy Błękitnego Generała…
- Nie tylko ja, ale wszyscy członkowie Towarzystwa. Przez wiele lat szukaliśmy informacji nie tylko o generale, ale o jego żołnierzach, a także o rodzinie, choć o niej wiele wiemy z ustnych przekazów mieszkańców Jurczyc. To była wielce patriotyczna rodzina. Ojciec był powstańcem styczniowym, a generał od młodych lat angażował się w harcerstwo i Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. To nietuzinkowa postać i nie sposób wymienić jego zasług na wojennych frontach i w działalności niepodległościowej. Był dowódcą II Brygady Legionów Polskich. We Francji stworzył Błękitną Armię, dowodził Frontem Północnym w czasie Bitwy Warszawskiej. Ponieważ potępił przewrót majowy Piłsudskiego, przeniesiono go w stan spoczynku. Jednak, gdy wybuchła II wojna światowa udał się do Francji, by wspierać tworzący się rząd Władysława Sikorskiego.

- Jego siostry, Anna i Ewa, pozostały w majątku w Jurczycach.

- Wielu mieszkańców jeszcze pamięta oświatową i dobroczynną ich działalność. Warto wspomnieć, że to one zbudowały szkołę, która funkcjonowała w Jurczycach do 1997 roku. Teraz mieści się w niej Izba Pamięci Rodu Hallerów i Hallerczyków, w której zgromadzono wiele pamiątek. Przekazują je potomkowie rodu Hallerów i błękitnych żołnierzy. Muszę też podkreślić dużą rolę i pomoc w naszych działaniach, zwłaszcza po założeniu Towarzystwa, wielkiego miłośnika Błękitnego Generała - Czesława Skonki, prezesa Stowarzyszenia Miłośników Tradycji „Mazurka Dąbrowskiego” w Pucku. Puck to miasto, gdzie generał Józef Haller dokonał zaślubin Polski z morzem.

- Krążą różne opowieści o wrzuceniu do morza pierścienia przez generała. Podobno nie było tak, jak opisują to wydarzenie podręczniki i jak namalował go Wojciech Kossak na obrazie „Zaślubiny Polski z morzem”

- My opieramy się na wiarygodnej, pisemnej relacji naocznego świadka i uczestnika ceremonii zaślubin, bosmanmata Stanisława Wojciechowskiego ze sztabu generała Hallera. Generałowi nie udało się wrzucić pierścienia do wody skutej lodem, choć wycięto w niej przeręblę, jednak pierścień zatrzymał się na lodzie. Sytuacja była niezręczna, ale uratował ją pułkownik Stanisław Skrzyński, który konno ruszył do pierścienia, a koń kopytami skruszył lud i wtedy pierścień wpadł do morza. Uważam, że nie ma to specjalnego znaczenia, bo bardziej chodziło o pokazanie światu, że po 123 latach niewoli Polska odzyskała dostęp do Bałtyku.

- W sobotę i w niedzielę odbędą się uroczystości związane z rocznicą urodzin gen. Hallera, jego Rokiem i zwycięskiej Bitwy Warszawskiej .

- Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił ten rok rokiem generała Józefa Hallera. Ma więc on coraz bardziej znaczącą rangę w dziejach Polski. A my czujemy się zobowiązani do przypominania o jego oddaniu w walce o niepodległość Polski.

Rozmawiała Ewa Tyrpa

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 16

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski