Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Palenisko ogrodowe – rozświetl swój ogród płomieniem. Dowiedz się, jak korzystać z paleniska w swoim ogrodzie. Zobacz inspirujące zdjęcia

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 7 lat
Wypoczynek w swoim własnym ogrodzie to czysta przyjemność – zwłaszcza wieczorem. Jeżeli na swojej działce chcesz stworzyć przyjemny nastrój, pomyśl o tym, aby zainwestować w palenisko ogrodowe. Dzięki nim bezpiecznie upieczesz kiełbaski i będziesz mógł delektować się kojącym widokiem iskrzącego ognia. Czym jednak dokładnie są paleniska ogrodowe i dlaczego cieszą się tak dużym zainteresowaniem? Wyjaśniamy.

Spis treści

Co to jest palenisko ogrodowe?

Najprościej mówiąc, jest to duża ognioodporna misa, w której można bezpiecznie rozpalić ogień na terenie swojego ogrodu lub działki. Najczęściej zamontowana jest ona na nóżkach lub na podwyższonej podstawie, aby nie miała kontaktu bezpośrednio z łatwopalnym podłożem, jakim bez wątpienia są tereny wokół domu lub altanki. Paleniska ogrodowe pełnią nie tylko funkcję praktyczną – wiele modeli może stanowić prawdziwą ozdobę ogrodu. Popularne są przede wszystkim te z ażurowymi zdobieniami, które wprowadzają nastrojowy efekt poprzez przenikanie światła ognia.

palenisko ogrodowe w dużym ogrodzie
Dzięki solidnej konstrukcji paleniska murowane są stabilne i bezpieczne w użytkowaniu. 123RF/stoockstudio

Zobacz, jak prezentują się paleniska ogrodowe!

Wiele palenisk wyposażonych jest w ruszt, na którym możesz przyrządzać pieczone smakołyki. Stanowią one alternatywę dla tradycyjnego grilla, choć trzeba przyznać, że nieco droższą. Warto dodać, że są one bardzo bezpieczne w użytkowaniu, ponieważ stalowa pokrywa zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się ognia i związanego z tym pożaru.

Palenisko ogrodowe żeliwne

Paleniska ogrodowe żeliwne cechują się solidną konstrukcją, co sprawia, że są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Dzięki wysokiej jakości materiałów mogą one służyć przez wiele lat. Ponadto, żeliwo doskonale przewodzi ciepło, co przydaje się podczas chłodniejszych wieczorów, kiedy chcesz się dłużej cieszyć przyjemnym ciepłem ogniska. Dość istotną ich zaletą jest również to, że są łatwe w utrzymaniu czystości. Wystarczy regularnie usuwać popiół i zabrudzenia, aby zachować palenisko w idealnym stanie przez długi czas.

Niestety, palenisko żeliwne nie jest pozbawione też wad. Żeliwo potrzebuje nieco więcej czasu na rozgrzanie się, dlatego rozpalanie ognia zajmie ci nieco więcej czasu. Musisz pamiętać o tym, żeliwo jest podatne na korozję, szczególnie gdy jest wystawione na działanie wilgoci i czynników atmosferycznych. Konieczne jest zatem regularne zabezpieczanie jego powierzchni, aby zapobiec zniszczeniu.

Może cię zainteresować: Gałęzie na własnej posesji – czy możesz je spalić? Kiedy wolno palić gałęzie? Sprawdź, co na ten temat mówią przepisy w 2024. Jaka kara?

Palenisko ogrodowe z rusztem

Paleniska ogrodowe z rusztem są często wykonane z wysokiej jakości materiałów, takich jak stal nierdzewna czy żeliwo. Na palenisku z rusztem możesz zatem grillować, a regulowana wysokość rusztu pozwala na łatwe dostosowanie odległości potraw od ognia. Oprócz grillowania nadaje ono się także do tradycyjnego rozpalenia ogniska.

Palenisko murowane

Paleniska murowane to prawdziwa ozdoba każdego ogrodu. Wykonane są z kamienia lub cegły, co sprawia, że są niezwykle trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Paleniska murowane mogą pełnić różne funkcje, np. jako tradycyjne palenisko do rozpalania ogniska, miejsce do grillowania lub nawet pieca do pizzy – jeśli wyposażone są w odpowiednie akcesoria. Tego rodzaju paleniska świetnie wpisują się w styl rustykalny.

Dzięki solidnej konstrukcji, paleniska murowane są stabilne i bezpieczne w użytkowaniu. Nie musisz się obawiać, że się przewrócą podczas używania. Budowa paleniska murowanego może być jednak kosztowna i wymagać pewnego nakładu pracy. Postawienie tego typu paleniska zwykle wiąże się z zatrudnieniem fachowca.

Czym palić w palenisku ogrodowym?

Palenisko najlepiej ustawi w miejscu osłoniętym przed wiatrem. Ważne jest, aby było w odpowiedniej odległości od terenów zabudowanych, pól rolnych lub lasów:

  • 4 metrów od sąsiedniej działki,
  • 10 metrów od pól uprawnych,
  • 100 metrów od lasu.

Gatunki drewna, które dobrze sprawdzą się jako opał to dąb, buk, jesion, grab oraz świerk.

Ile kosztuje palenisko ogrodowe? Sprawdzaj promocje w gazetkach

Proste, podstawowe modele palenisk ogrodowych żeliwnych mogą kosztować od około 200 do 800 zł, w zależności od wielkości i jakości wykonania. Paleniska żeliwne wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak regulacja płomienia, dodatkowe ozdoby czy specjalne wykończenia, mogą być droższe. Ich ceny mogą sięgać od około 800 zł do nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od modelu i producenta.

Palenisko ogrodowe – rozświetl swój ogród płomieniem. Dowiedz się, jak korzystać z paleniska w swoim ogrodzie. Zobacz inspirujące zdjęcia
screen/katalog OBI
Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Palenisko ogrodowe – rozświetl swój ogród płomieniem. Dowiedz się, jak korzystać z paleniska w swoim ogrodzie. Zobacz inspirujące zdjęcia - RegioDom.pl

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski