Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ożyje ołtarz mariacki

Łukasz Gazur
Historia najważniejszych dzieł słynnego rzeźbiarza zostanie opowiedziana tańcem
Historia najważniejszych dzieł słynnego rzeźbiarza zostanie opowiedziana tańcem Frank Bär/ materiały prasowe
Balet Cracovia Danza zaprasza na taneczne spotkanie z Witem Stwoszem

Niedziela, 21 września, godz.18, Pałac Biskupa Erazma Ciołka

Premiera spektaklu "Wokół Wita Stwosza" była jednym z punktów programu obchodów jubileuszu 35-lecia współpracy miast partnerskich Krakowa i Norymbergi. Teraz przyszedł czas na pokaz dla mieszkańców Krakowa.

Najnowsze przedstawienie Baletu Tańców Dworskich Cracovia Danza pozwala ożyć postaciom znanym z ołtarza kościoła Mariackiego w Krakowie, a także rzeźbom z kościoła św. Wawrzyńca w Norymberdze. - Tworząc spektakl "Wokół Wita Stwosza", starałam się jak najbardziej przybliżyć do estetyki i kultury XV-wiecznej Europy.

Wybrane z poszczególnych scen postaci noszą stroje i nakrycia głowy odtworzone z płaskorzeźb ołtarza, poruszają się w odpowiedni dla ich rangi i charakteru sposób - mówi Romana Agnel, dyrektor baletu Cracovia Danza.

Większość tańców to odtworzone oryginalne choreografie słynnych wówczas mistrzów tańca, jak choćby Guglielma Ebreo i Domenica da Piacenza ("Mercantia", "Patientia"). Stworzone przez Romanę Agnel choreografie oparte są na technice i stylach tańca funkcjonujących wówczas na dworze krakowskim ("Piva", "Der Königs Polen Tanz").

Postać Wita Stwosza obecna w spektaklu jawi się nam również poprzez słowa poematu "Wit Stwosz" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Fragmenty poematu przeczyta Tadeusz Malak, aktor wielu krakowskich teatrów, m.in. Starego i STU, słynny interpretator poezji z Teatru Rapsodycznego.

"Nie ma chyba nikogo, kto nie byłby poruszony, oglądając ołtarz mariacki czy rzeźby Wita Stwosza w kościele św. Wawrzyńca w Norymberdze. Szczególnie dla nas, mieszkańców Krakowa, ołtarz jest widocznym świadectwem życia ludzi z naszego miasta pod koniec XV wieku.

Można by przed nim siedzieć godzinami, oglądając każdą scenę i śledząc ekspresję i wyraz twarzy poszczególnych postaci. Dla mnie ołtarz jest jak teatr" - pisze o spektaklu Romana Agnel.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski