Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To najstarsze drzewo w Poznaniu. Jak sprawdzić, ile ma lat ma dąb, cis, bądź leszczyna? "Żadna z metod nie jest w 100 proc. pewna"

Chrystian Ufa
Chrystian Ufa
Dąb przy ul. Lubczykowej na Umultowie ma około 360 lat.
Dąb przy ul. Lubczykowej na Umultowie ma około 360 lat. Waldemar Wylegalski
Najprawdopodobniej najstarszym drzewem w Poznaniu jest dąb przy ul. Lubczykowej. Ma ponad 20 metrów wysokości i obwód przekraczający 5,5 m. Piszemy najprawdopodobniej, ponieważ ustalenie wieku drzewa nie jest proste. - Żadna z metod nie jest w 100 proc. pewna - opowiada dendrolog, Marcin Kolasiński.

Spis treści

Jak sprawdzić wiek drzewa?

- Najpewniejszą z metod jest ścięcie drzewa i policzenie słojów. Z wiadomych przyczyn ten sposób jest wykluczony  - mówi dendrolog Marcin Kolasiński z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. 

Drzewa datować można również na podstawie archiwów: zdjęć oraz data poswatania parku itd. Ostatnią z metod jest nawiercenie pnia drzewa. Opór pokazuje nam, ile jest słojów. Te badania są jednak niedokładne. Mogą się mylić nawet o kilka do kilkunastu lat. 

Trwa głosowanie...

Jakie jest twoje ulubione drzewo?

Ponad 350 letnie drzewo w Poznaniu

Najstarszym z drzew w Poznaniu jest prawdopodobnie dąb szypułkowy przy ul. Lubczykowej 22 na Umultowie, znajdujący się na prywatnej posesji jednego z poznaniaków. Wynika tak z publikacji Wydziału Ochrony Środowiska urzędu miasta. Dąb przy ul. Lubczykowej, wysoki na 21 metrów, którego obwód przekracza 5,5 m, ma mieć około 360 lat.

Co stanowi o długoletniości drzew? 

- Są gatunki, które rosną powoli, ale długo, jak cis czy dąb. Ten drzewa potrafią żyć do tysiąca lat, co zasługują swojej genetyce - opowiada dendrolog z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. - Innym czynnikiem jest ten siedliskowy, w dobrych warunkach drzewa rosną dłużej. W mieście długoletność drzew jest mocno skrócona - dodaje Kolasiński. 

Tak poznaniacy mogą dbać o drzewa

W Poznaniu mamy 37 pomników przyrody, wśród nich 21 pojedynczych drzew oraz 8 alei i pięć grup drzew. W sumie ochroną objętych jest ich 902.Te pojedyncze należą najstarszych w mieście.

Każdy poznaniak oraz poznanianka swoim działaniem mają wpływ na długość życia przyrody. 

- Każdy może dbać o drzewa nie stosując soli w trakcie zimy w ich otoczeniu. Ona skraca żywotność każdego żywego organizmu. Możemy pilnować również, by pieski nie obsikiwały pni, bo to także ogranicza wiek  - mówi dendrolog, Marcin Kolasiński.

Zobacz pomniki przyrody z centrum Poznania

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]  

 

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gloswielkopolski.pl Głos Wielkopolski