18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oszczędne i ekologiczne

Barbara Ciryt
Prace przy budowie nowoczesnego, pasywnego przedszkola potrwają do przyszłego roku
Prace przy budowie nowoczesnego, pasywnego przedszkola potrwają do przyszłego roku Barbara Ciryt
Słomniki. Gmina, jako pierwsza w Małopolsce, buduje trzeci pasywny budynek w nowoczesnej technologii. Ma już taką halę sportową oraz salę gimnastyczną, trwa budowa centrum dziecka i planuje jeszcze podobny ośrodek zdrowia.

Przedszkole w Słomnikach mieści się w dwóch wynajmowanych budynkach. Miejsca jest wciąż za mało. W ubiegłym roku nie przyjęto ok. 30 dzieci. Jednak wkrótce to wszystko się zmieni. Dla najmłodszych mieszkańcow jest budowane integracyjne Centrum Rozwoju Dziecka.

- Będzie gotowe na koniec czerwca przyszłego roku. Ma kosztować 6,7 mln zł - mówi Paweł Kafel, burmistrz Słomnik. Pokazuje rozpoczętą budowę obiektu w nowoczesnej technologii. Jego termoizolacje, szczelne ściany, okna i drzwi sprawią, że gmina oszczędzi potem sporo energii potrzebnej na ogrzewanie obiektu. Zastosowane technologie pozwolą na odzyskiwanie ciepła z systemu wentylacji.

W gminie Słomniki to już trzeci budynek pasywny. - Budowa takich obiektów jest o 15 proc. droższa - przyznaje Kafel. - Jednak w czasie użytkowania te nakłady zwracają się szybko. Mamy przykład hali sportowej w Słomnikach, wybudowanej w technologii pasywnej. Po rozliczeniu ubiegłorocznego zużycia energii okazało się, że za ogrzewanie zapłaciliśmy 10 tys. zł, czyli 80 proc mniej, niż w innych tego typu obiektach o zbliżonej powierzchni. Z jednej strony to oszczędność pieniędzy, z drugiej środowiska. Nie będę nikogo przekonywał, że takie powinny być nowoczesne budynki, do mnie to przemawia i takie buduję - dodaje burmistrz.

Drugim pasywnym obiektem w tej gminie - oddanym w ubiegłym roku - jest sala gimnastyczna w Waganowicach. W tym budynku nie ma nawet kotła centralnego ogrzewania; jest tylko podłogowy system grzewczy, w którym wykorzystuje się pompy czerpiące ciepło z ziemi. Powstające właśnie przedszkole jest trzecim pasywnym obiektem, a obok niego władze gminy już zaplanowały budowę ośrodka zdrowia w tej samej technologii.

Nowe przedszkole z sześcioma oddziałami pomieści 150 dzieci. Wprawdzie sześciolatki pójdą do szkoły, ale placówka przymierza się do przyjęcia większej liczby trzylatków, a nawet młodszych dzieci. Obok sal do zabaw i nauki będą miały tutaj również salę gimnastyczną ze sceną, widownią i magazynem oraz dwie salki do zajęć dodatkowych. Są także robione m.in. pomieszczenia dla zespołu administracyjnego, zaplecze z szatniami i sanitariatami, kuchnie, sale ćwiczeń i sala lekcyjna. Obiekt zostanie w całości przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Nie możemy się tego doczekać. Obecnie mamy w przedszkolu 118 dzieci: trzy oddziały w budynku przy ul. Mickiewicza dla starszych i dwa przy ul. Kościuszki dla młodszych - wylicza Małgorzata Wojasińska, dyrektorka Przedszkola Samorządowego w Słomnikach. Obok tej placówki w gminie są jeszcze oddziały przedszkolne przy szkole w Niedźwiedziu i Prandocinie.
Nowy obiekt dla przedszkolaków miał powstać w Słomnikach w latach 70. ubiegłego wieku, gdy władze gminy - tylko tymczasowo - wynajęły pomieszczenia przy ul. Kościuszki na potrzeby tej placówki. Szybko miała nastąpić przeprowadzka do nowego budynku. Minęły 44 lata....

- Pięć lat temu, gdy było już bardzo ciasno, został wynajęty drugi budynek dla przedszkola - mówi Wojasińska. Sytuacja bardzo się poprawiła, ale teraz pracownicy placówki krążą po mieście z jednego budynku do drugiego. Przyznają, że kiedy przechodzą obok miejsca, w którym budowany jest nowy obiekt, patrzą z radością jak postępują roboty. Tu - obok szkoły, hali sportowej, osiedla bloków - będą mieli nowoczesne przedszkole z ogrodem, oświetlonym terenem, parkingami i podjazdami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski