Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostatni sprawdzian na zakończenie podstawówki. W Małopolsce pisały go 32 tys. szóstoklasistów

(SŚ, KOMA, TM, BST, SB)
Stresujące było nawet losowanie numerów stolików
Stresujące było nawet losowanie numerów stolików Fot. Joanna Urbaniec
Edukacja. Polski banalny, niejasne opisy niektórych zadań matematycznych, trudny angielski ze słuchu - to pierwsze wrażenia ze sprawdzianu szóstoklasistów. Wczoraj pisało go blisko 339 tys. uczniów w całym kraju. W Małopolsce - ponad 32 tys., w samym Krakowie - ponad 6 tys. Przystąpienie do sprawdzianu jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, ale nie ma minimalnej liczby punktów, nie można go więc nie zdać.

JĘZYK POLSKI, MATEMATYKA. Sprawdzian szóstoklasisty 2016 [ODPOWIEDZI, ZADANIA, ARKUSZE CKE]
JĘZYK ANGIELSKI Sprawdzian szóstoklasisty 2016! [ODPOWIEDZI, ZADANIA, ARKUSZE CKE]

W pierwszej części uczniowie zmierzyli się z zadaniami z polskiego i matematyki. Na ich rozwiązanie mieli 80 minut. Po około godzinnej przerwie przystępowali do drugiej części egzaminu z języka obcego (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego albo włoskiego), która trwała 45 minut.

WIDEO: "Najtrudniejsza była matematyka". Ostatni rocznik szóstoklasistów napisał test kompetencji

Źródło: TVN24/x-news

Sprawdzian rozpoczął się o godzinie 9. - Dostaliśmy zapakowane arkusze. Paczkę otwarto dopiero 15 minut przed egzaminem. Arkusze są zabezpieczone specjalnymi naklejkami, które przedziera uczeń. Nie mamy dostępu do pytań. Byłoby niedobrze, gdyby pojawił się przeciek - mówiła Małgorzata Sulisz, pedagog w SP nr 105 w Krakowie, gdzie do egzaminu podeszło ok. 30 uczniów.

W Nowym Sączu, w SP nr 3 sprawdzian pisały dzieci z trzech klas. Najbardziej stresujące było losowanie numerów stolików. Nikt nie chciał siedzieć w pierwszym rzędzie.

Sprawdzian szóstoklasisty 2016: j. polski i matematyka [ZADANIA, ARKUSZE]
Sprawdzian szóstoklasisty 2016: j. angielski [ZADANIA, ARKUSZE]

- Musimy pilnować, by nikt niepowołany nie wszedł do sali, bo wtedy trzeba powtarzać egzamin - mówiła dyrektor wadowickiego Zespołu Szkół nr 1 Mirosława Frączek. - Nasze dzieci chyba mniej to przeżywają niż my, chociaż to dla nich pierwszy poważny test - mówiły Beata Ciepły i Aneta Grodecka-Adamczyk, które serwowały w tej szkole kanapki.

Dzieci nie radzą sobie ze stresem

Rozmowa z Barbarą Nowak, małopolskim kuratorem oświaty.

- Sprawdzian szóstoklasistów zostanie zlikwidowany. Dlaczego?
- To dobrze, że już go nie będzie, nie wnosił żadnych ważnych informacji o uczniu. Przez wiele lat jako nauczyciel i dyrektor szkoły widziałam, jak uczniowie przeżywali ten sprawdzian. Dzieci źle znosiły stres, nie radziły sobie z sytuacją egzaminacyjną. Często wynik był dużo słabszy, niż zakładano. Nie odzwierciedlał rzeczywistej wiedzy.

Dziecko bardzo zdolne osiągało bardzo kiepski wynik, a dziecko inteligentne, które uczyło się mniej i polegało na sprycie, wypadało rewelacyjnie. Zdarzało się też, że uczeń przychodził z nastawieniem, że jakkolwiek napisze i tak muszą go przyjąć do rejonowego gimnazjum. Podpisywał się, a potem skreślał odpowiedzi na chybił-trafił. Nie dawało to wiarygodnej oceny osiągnięć. Likwidacja tego sprawdzianu daje szkołom możliwość powrotu do tego, co istotne. Zamiast perfekcyjnego rozwiązywania testów, sztampowości - rozwój ucznia, rozwijanie jego zainteresowań.

- Jak teraz będzie wyglądało sprawdzanie wiedzy po szkole podstawowej?
- Na razie nie znamy szczegółów. Część nauczycieli i Okręgowe Komisje Egzaminacyjne twierdzą, że koniecznie coś trzeba sprawdzać. Że muszą być pewne progi, testy kompetencyjne. A ja uważam, że na początku trzeba ucznia poznać. Nie może być tak, że od razu musi pisać egzamin. Należy sprawić, by się otwarł. Zainteresować go szkołą. Każdy człowiek musi wiedzieć, że jest w czymś dobry. Nie wolno na samym początku go skreślać, udowadniając, że czegoś nie potrafi. Trzeba zmienić sposób myślenia o edukacji, zmienić podejście do młodego człowieka i właśnie temu służy reforma systemu.

- Co czeka gimnazja?
- Liczna grupa ekspertów intensywnie pracuje nad rozwiązaniem najlepszym dla systemu edukacji. Przed czerwcem konkretów nie będzie.

Rozmawiała Joanna Dolna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski