Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Organizatorzy Festiwalu Kultury Żydowskiej zdradzili, co planują na 25-lecie [WIDEO]

Monika Jagiełło
Szalom na Szerokiej co roku gromadzi ogromne tłumy
Szalom na Szerokiej co roku gromadzi ogromne tłumy FOT. WOJCIECH MATUSIK
Od kilku dni na zielonym skwerku na tyłach Starej Synagogi przy ul. Szerokiej powstaje tajemnicza drewniana konstrukcja.

Przez lata był to naturalny plac beztroskich zabaw dzieci Kazimierza. Dlatego to tu znajdować się będzie serce tegorocznej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej (FKŻ), który rozpocznie się 25 czerwca.

Autor: Monika Jagiełło

Miejsce nosi nazwę „Kwartał FKŻ” i z początkiem festiwalu stanie się otwartą czytelnią, placem zabaw i sportów, studiem graficznym i miejscem, gdzie będzie można odpocząć i napić się kawy.

Kluczem do zrozumienia tegorocznego festiwalu jest słowo „kwartał” oraz liczba 25.

– 25 to ćwierć wieku, czyli kwartał, a to zarazem słowo określające dzielnicę, czyli przestrzeń życia społecznego. Taką przestrzenią jest Kazimierz. Tegoroczna edycja to spotkanie ludzi z kwartałów całego świata – tłumaczy dyrektorka programowa festiwalu Kornelia Bini­cewicz.

Skoncentrowanie wszystkich wydarzeń na Kazimierzu to trop, którym festiwal podąża od kilku edycji. Janusz Makuch, pomysłodawca festiwalu dodaje, że celem jest skupienie się na fenomenie dawnej żydowskiej dzielnicy, którą FKŻ pomógł odtworzyć i którą wciąż na nowo kształtuje.

– Mówimy „nie” tradycji skansenu, gablot muzealnych i „Skrzypka na dachu”. Festiwal Kultury Żydowskiej jest festiwalem życia, szacunku i edukacji. Jest lekko przekorny, ale też tradycyjny – mówi Makuch.

Tegoroczna edycja potrwa 11 dni, czyli o jeden dzień dłużej niż zazwyczaj i złoży się na nią trzysta wydarzeń. Do Krakowa zjadą wykładowcy z całego świata, którzy opowiedzą o historii żydowskich kwartałów w Jerozolimie, Casablance, Wenecji czy we Lwowie.

Będziemy mogli ruszyć szlakami architektów żydowskich, wziąć udział w mizracho­wych warsztatach wokalnych. Nauczymy się również piec chałkę pod okiem izraelskiego mistrza piekarstwa Uriego Schefta oraz właściciela Piekarni Mojego Taty Wojciecha Smętka.

W Domu Bosaków przy ul. Sebastiana 32 zobaczymy wystawę fotografii Kazimierza z dawnych lat. Nowością będą festiwalowe warsztaty filmowe.

Nie zabraknie jednak stałych punktów imprezy. Muzyczna odsłona będzie okazją do ponownego spotkania z The Klezma­tics, La Mar Enfortuna, Leopoldem Kozłowskim, Kantorem Benzionem Millerem czy Davi­dem Krakauerem. Nowe brzmienia zaprezentują tacy twórcy, jak Kutiman Orchestra czy Alte Zachen. Zwieńczeniem będzie tradycyjny sobotni koncert Szalom na Szerokiej.

Kwartał FKŻ na tyłach Starej Synagogi czynny będzie od 25 czerwca do 2 lipca. Festiwal potrwa w tym roku do 5 czerwca. Szczegółowy program na www.jewishfestival.pl

FESTIWAL W PIGUŁCE

25 CZERWCA (WERNISAŻ): Wystawa „Widok na kwartał” Susanne Guzei-Taschner i Eugeniusza Wilczyka w Domu Bosaków przy ul. Sebastiana 32. Czynna do 5 lipca;

28 CZERWCA: Koncert Kantorów. Wystąpią Yaakov Lemmer, Ushi Blumenberg, David Weinbach, chór The Bells Vocal Ensemble i Daniel Gildar. Koncert w synagodze Tempel (ul. Miodowa 24, godz. 19);

30 CZERWCA: Koncert The Klezmatics, łączących klezmerską tradycję ze współczesnością. Wystąpią w synagodze Tempel o godz. 19;

4 LIPCA: Szalom na Szerokiej. Wystąpią gwiazdy i przyjaciele Festiwalu Kultury Żydowskiej (szczegółowy program wkrótce). Początek o godz. 18. (JAG)

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski