MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Okulary na miarę dziecięcych potrzeb. Problemy z widzeniem wpływają na gorsze postępy w szkole

Dorota Dejmek
Źle dobrane okulary mogą powodować bóle oczu i głowy
Źle dobrane okulary mogą powodować bóle oczu i głowy Fot. 123RF
Porady. Związek między dobrym wzrokiem a edukacją dziecka jest niezaprzeczalny. Narząd ten umożliwia nabywanie umiejętności językowych, motorycznych oraz ma niebagatelny wpływ na ogólny rozwój poznawczy.

Problemy z widzeniem mogą spowalniać proces nauki, a także upośledzać zdolności społeczne i emocjonalne młodego człowieka. Do najczęstszych objawów, które powinny zaniepokoić rodziców należą bóle głowy, problemy z koncentracją, podrażnienie, tarcie lub mrużenie oczu. Słaby wzrok może skłaniać dziecko do trzymania książki blisko oczu, czy wodzenia palcem po słowach podczas czytania.

Aby zapobiec tym problemom, wzrok pociechy należy kontrolować regularnie już od pierwszych miesięcy życia. Pierwszy raz wzrok powinien być sprawdzany zaraz po urodzeniu. Kolejne kontrole powinny odbywać się odpowiednio w wieku 4., 9. i 30. miesięcy, następnie przy rozpoczęciu nauki szkolnej oraz w każdym kolejnym roku.

Jest to szczególnie ważne w obecnych czasach, kiedy urządzenia elektroniczne, takie jak komputery czy laptopy stanowią istotną pomoc w procesie nauki i formę rozrywki, ale mogą być także zagrożeniem. Korzystając z różnych urządzeń elektronicznych, niekiedy w tym samym czasie, oczy dziecka muszą akomodować na różne odległości, podążać za poruszającymi się obrazami, przenosić wzrok między ilustracjami a tekstem, co powoduje związany z tym olbrzymi wysiłek wzrokowy, skutkujący wieloma dolegliwościami, nie tylko w obrębie narządu wzroku.

Dodatkowo, nadmierna ekspozycja na niebieskie światło emitowane przez ekrany LCD i LED może prowadzić do podrażnienia i nadwerężenia oczu. Niektóre badania sugerują, że częste używanie komputera może skutkować krótkowzrocznością.

Jeżeli mamy podejrzenia, że coś jest nie tak ze wzrokiem dziecka, należy jak najszybciej pójść z nim do optometrysty, który specjalizuje się w badaniu ostrości wzroku i dobieraniu korekcji optycznej. Takiego specjalistę można znaleźć np. w internecie na stronie Polskiego Towarzystwa Optometrii i Optyki.

Okulary dziecięce nie są zmniejszoną wersją okularów dla dorosłych. Dzieci ciągle są w ruchu - biegają, bez przerwy są aktywne. Dlatego ważne jest, aby okulary były maksymalnie lekkie i wygodne - dziecko powinno zapomnieć, że ma je na nosie. Muszą być wytrzymałe, aby podczas upadku, uderzenia (np. piłką) czy zsunięcia się nie uległy uszkodzeniu.

Trudno wyobrazić sobie okluary, które z takich przygód wyjdą bez szwanku, dlatego wybór odpowiedniego materiału jest kwestią kluczową. Ale znamy rozwiązanie - przykładowo takie parametry posiadają stworzone specjalnie dla dzieci soczewki okularowe PNX Kids. Niezwykle ważne jest też odpowiednie dopasowanie oprawek. Jeśli okażą się zbyt luźne, okulary będą się zsuwać z nosa, co sprawi, że dziecko będzie spoglądać nad oprawką. Istotną kwestią jest ochrona przed promieniowaniem UV-A i UV-B.

Oko dziecka nie jest jeszcze w pełni rozwinięte, przez co jest bardziej narażone na szkodliwe działanie promieniowania, docierającego do siatkówki oka. Okulary muszą więc zawierać specjalny filtr, w 100 proc. blokujący dopływ promieni. Jeśli dziecko korzysta już z urządzeń cyfrowych, jako dodatkową opcję warto rozważyć powłokę antyrefleksyjną BlueControl, która neutralizuje nadmiar niebieskiego światła, emitowanego przez ekrany LCD i LED, redukuje refleksy i zapobiega zmęczeniu oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski