MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ofensywa obrońców Ryszarda Ścigały

Andrzej Skórka
Andrzej Skórka
Kontrowersje. Od dzisiejszej decyzji Sądu Rejonowego w Brzesku zależeć będzie, czy dojdzie do niespodziewanego zwrotu akcji w głośnej aferze łapówkarskiej w Tarnowie. Obrona byłego prezydenta tego miasta Ryszarda Ścigały liczy, że Temida zwróci sprawę śledczym.

Rozpoczęcie procesu dotyczącego głównego wątku afery przeciąga się siódmy miesiąc.

Sąd zajął się na razie tylko byłymi prezesami spółki żużlowej – Bogdanem G. i Pawłem P. Obaj przyznali się, że w 2010 r. pośredniczyli w przekazaniu łapówki od przedstawicieli firmy drogowej dla ówczesnego prezydenta Tarnowa. Prawomocny już wyrok dla nich opiewa na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Termin procesu Ryszarda Ścigały wciąż jest nieznany. Powód? Jak tłumaczy sędzia Tomasz Kozioł, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Tarnowie, sąd musi wcześniej rozpoznać wniosek złożony przez obronę Ryszarda Ścigały.

A ta domaga się, by sprawa została zwrócona prokuraturze „w celu uzupełnienia braków”. Jakie są argumenty? Mecenas Bogusław Filar zauważa, że z aktu oskarżenia w sprawie łapówki wynika, iż Ścigała dzięki pomocy żużlowych działaczy przyjął 70 tys. zł od przedstawicieli firmy Strabag – Grzegorza M. i Piotra W. Ci jednak nie zasiądą na ławie oskarżonych.

_– Jeżeli, zdaniem prokuratury, pięć osób popełniło przestępstwo, to w państwie prawa nie może być tak, że oskarża się tylko trzy z nich, a __dwie już nie – _mówi mec. Bogusław Filar.

Śledczy jednak nie zamierzają składać broni w obliczu ofensywy obrony. – Prokurator będzie wnosił o __nieuwzględnienie wniosku obrony jako nieuzasadnionego – zapowiada prok. Bogusława Marcinkowska z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

Sąd rozważy dziś jeszcze jeden wniosek obrońców Ryszarda Ścigały. Dotyczy on obniżenia kaucji, którą były prezydent wpłacił, aby w marcu 2014 r. opuścić tymczasowy areszt. Chodzi o 450 tys. zł. – To horrendalna kwota – podkreśla Ryszard Ścigała.

Przyznaje też, że stara się o zniesienie zakazu opuszczania kraju. – Firma, w której pracuję, oczekuje, że będę mógł w pełni ją reprezentować, a __jest zainteresowana rynkami wschodnimi – twierdzi Ryszard Ścigała, od połowy zeszłego roku zatrudniony w giełdowej spółce z branży budowlanej – ABM Solid – na stanowisku dyrektora zarządzającego.

Afera łapówkarska wybuchła we wrześniu 2013 r. Ryszard Ścigała został wtedy zatrzymany przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a następnie tymczasowo aresztowany. Były prezydent Tarnowa nie przyznaje się do winy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski