Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odwrócony gest. Magda Szpecht zaprezentuje spektakl-instalację o istocie pamięci

Jolanta Ciosek
W spektaklu „In Dreams Begin Responsibilities” zostaną również wykorzystane sekwencje wideo
W spektaklu „In Dreams Begin Responsibilities” zostaną również wykorzystane sekwencje wideo Fot. archiwum
Sobota, 4 lutego, godz. 19, Małopolski Ogród Sztuki. Przestrzeń Małopolskiego Ogrodu Sztuki coraz częściej otwiera się na młodych twórców i ich niekonwencjonalne pomysły.

Reżyserką najnowszego spektaklu jest Magda Szpecht, jedna z najciekawszych reżyserek młodego pokolenia, której „Schubert. Romantyczna kompozycja na dwunastu wykonawców i kwartet smyczkowy” został uznany przez międzynarodowe jury festiwalu Boska Komedia za najlepszy spektakl młodych twórców.

Reżyserka przypomni opowiadanie Delmore’a Schwartza „In Dreams Begin Responsibilities [zobowiązania rozpoczynają się w snach]” w formie spektaklu- instalacji. Działanie sceniczne zostaną rozpisane są na czwórkę aktorów, muzyków i widzów, swobodnie przemieszczających się w teatralnej przestrzeni.

- W „In Dreams” 21-letni bohater opisuje sen, w którym siedzi w nowojorskim kinie. Okazuje się, że wyświetlany właśnie film to dokument ukazujący jego rodziców na randce na Coney Island. W trakcie oglądania filmu chłopak nie może się uspokoić, a następnie traci panowanie nad sobą w momencie, kiedy jego ojciec oświadcza się jego matce - podkreśla reżyserka.

Siła opowiadania Schwartza bierze się z gestu odwrócenia, którego autor używa, by opowiedzieć o relacji ze swoimi rodzicami. Obserwujemy ich zanim bohater przychodzi na świat - są jeszcze młodzi, niepokojąco bliscy, niewygodnie do niego podobni. Widzimy, jak marzą o miłości, która zmienia świat i jak boleśnie się rozczarowują.

Schwartz po debiucie w 1938 roku trafił na szczyt. Doceniał go Nabokov, Lou Reed uważał, że nie byłby Lou Reedem, gdyby nie Delmore Schwartz. Kultowe stało się tytułowe opowiadanie, zdaniem krytyki Schwartz nigdy później nie napisał nic lepszego. Umarł zapomniany 11 lipca 1966 roku.

Na scenie wystąpią: Agnieszka Kościelniak, Lena Schimscheiner (gościnnie), Karol Kubasiewicz (gościnnie), Marcin Wojciechowski (gościnnie) i Mikołaj Zieliński (taper). Autorem muzyki jest Krzysztof Kaliski. Na gitarze zagra Mikołaj Zieliński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski