MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odważny terier pastora Russella

Redakcja
Trzymiesięczna Iga uwielbia bawić się z Wandą i Michałem Fot. Anna Kaczmarz
Trzymiesięczna Iga uwielbia bawić się z Wandą i Michałem Fot. Anna Kaczmarz
Ponad rok temu w sieci pojawiła się niezwykła reklama volkswagena polo. Do tej pory obejrzało ją ponad 1,2 mln internautów. Zawdzięcza to odtwórcy głównej roli - psu rasy parson russell terrier, który siedząc jako pasażer na przednim siedzeniu, śpiewa piosenkę "I'am a man".

Trzymiesięczna Iga uwielbia bawić się z Wandą i Michałem Fot. Anna Kaczmarz

Rasy psów

Psy tej rasy szybko się uczą, mają energię i wielki urok. Odkrył to przemysł reklamowy i filmowy, przez co chętnie po nie sięga.
Parson russell terrier jest rasą użytkową, przeznaczoną przede wszystkim dla myśliwych. Ten pies, odważny i przyjacielski, z racji swej budowy i pasji łowieckiej doskonale nadaje się na norowca, czyli pogromcę lisów, umie też podążyć za gończymi. Niewielki, raczej dłuższy niż wyższy, o wąskiej klatce piersiowej, którą powinno się objąć dwiema dłońmi, o silnych prostych łapach i prostym mocnym ogonie, służącym do złapania go i wyciągnięcia z nory, jest także wspaniałym przyjacielem rodziny. Pies ruchliwy, szybki i wytrzymały, uwielbiający wycieczki, potrzebuje jednak silnej ręki i konsekwencji w wychowaniu, bo jako dorosły będzie próbował zdominować rodzinę. Twórcą tej rasy jest urodzony ponad 200 lat temu w brytyjskim hrabstwie Devon pastor John Russell, z upodobania myśliwy i jeździec. Przez całe życie krzyżował teriery, chcąc doskonalić ich cechy użytkowe. Rasa zapoczątkowana przez pastora przyjęła się wśród myśliwych, zyskując w drugiej połowie XX wieku sporą popularność w Europie, ale Kennel Club (główna organizacja kynologiczna w Wielkiej Brytanii) uznał ją dopiero w 1990 roku, publikując oficjalny standard i nazywając ją parson jack russell terrier. Dziesięć lat później nastąpiło rozdzielenie rasy na: wysokonożnego parsona i niskonożnego jacka.
Umaszczenie terierów jest całkowicie białe lub w większości białe z rudymi łatami (różnego natężenia barwy) albo czarnymi (mogą występować różne kombinacje barw). Sierść jest twarda i gęsta. Teriery gładkowłose gubią ją w znacznej ilości przez cały rok, natomiast szorstkowłose wymagają trymowania (czyli specjalistycznego usuwania włosów, które przypomina wyrywanie, wręcz skubanie) dwa razy do roku: jesienią i wiosną.
Koszt szczeniaka, w zależności od pochodzenia, waha się w granicach 1,5 tys. zł - 3,5 tys. zł. Wybierając psa, trzeba zwrócić uwagę na umaszczenie, bo w tej rasie preferowane są łaty niewychodzące poza głowę i nasadę ogona.
Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski