Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odnowiono nagrobek żołnierzy Legionów Polskich na cmentarzu w Wieliczce. Projekt sfinansował krakowski IPN

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Poświęcono odnowiony nagrobek braci Bolesława i Zbigniewa Machowiczów - żołnierzy Legionów Polskich na cmentarzu przy ul. Piłsudskiego w Wieliczce. Remont grobowca sfinansował oddział IPN w Krakowie
Poświęcono odnowiony nagrobek braci Bolesława i Zbigniewa Machowiczów - żołnierzy Legionów Polskich na cmentarzu przy ul. Piłsudskiego w Wieliczce. Remont grobowca sfinansował oddział IPN w Krakowie fot. UMiG Wieliczka
Poświęcono odnowiony nagrobek braci Bolesława i Zbigniewa Machowiczów - żołnierzy Legionów Polskich, znajdujący się na cmentarzu komunalnym w Wieliczce. Kompleksową renowację grobowca sfinansował oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

Jak podaje IPN, Bolesław Machowicz (1899-1920) to bohater walk z bolszewikami, którego nazwisko umieszczono także na pomniku Orląt Krakowskich - poświęconym młodzieży szkół średnich kuratorium okręgu krakowskiego, poległej w obronie granic Polski w latach 1914-1920 – znajdującym się .na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Bolesław Machowicz studiował na Politechnice Lwowskiej, służył najpierw w 5. pułku piechoty Legionów Polskich, następnie w stopniu podchorążego w 53. pułku piechoty Strzelców Kresowych. Poległ podczas wojny polsko-bolszewickiej w bitwie pod Rohatynem we wrześniu 1920 r. Według przekazów rodzinnych rannego żołnierza przenosiły dwie sanitariuszki, gdy nadleciał pocisk zabijając wszystkich na miejscu.

Z kolei Zbigniew Machowicz (1900-1918), student Politechniki Lwowskiej, zgłosił się na ochotnika do Legionów Polskich. W grudniu 1917 roku został przydzielony do Stacji Zbornej w Krakowie. Zginął tragicznie w wypadku kolejowym w październiku 1918 roku.

- W rodzinnym grobowcu pochowana jest również siostra braci Machowiczów – Maria oraz rodzice: Jadwiga, która prowadziła pierwszy zakład fotograficzny w Wieliczce i Edward, który był w Wieliczce urzędnikiem i członkiem Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia” - podaje krakowski oddział IPN.

Podczas uroczystego poświęcenia odnowionego grobowca dr Maciej Korkuć, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie, przedstawił m.in. okoliczności bitwy pod Rohatynem we wrześniu 1920 roku. Sylwetki braci oraz ich rodzinę zaprezentowała Jadwiga Duda, prezes Stowarzyszenia Klub Przyjaciół Wieliczki. Głos zabrał także burmistrz Wieliczki Artur Kozioł. Nagrobek poświęcił ks. Wojciech Olszowski, proboszcz parafii św. Klemensa w Wieliczce.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele m.in. władz samorządowych, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Wieliczce wraz z pocztem sztandarowym, Klubu „Gazety Polskiej” w Wieliczce, harcerze, którzy wystawili honorową wartę, a także mieszkańcy. Na uroczystość przybyła również rodzina braci Machowiczów.

Wspominamy zmarłych w 2022 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski