Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrywanie Beskidu Wyspowego. Piramidalny Szczebel. Góra jest dość stroma, łatwo się więc nie podda

(DMA)
fot. Odkryj Beskid Wyspowy
To jedna z najpiękniejszych „wysp” - tak o Szczeblu mówi Kazimierz Szczepaniec, wójt gminy Lubień, a jednocześnie gospodarz kolejnego niedzielnego spotkania z wakacyjnego cyklu „Odkryj Beskid Wyspowy”. Nie ukrywa też, że wędrówka na szczyt wyciska sporo kropel potu. - Góra jest dość stroma, łatwo się nie podda - zaznacza.

Piramidalna góra
Wyprawa na „piękną, lasem okrytą piramidalną górę” odbędzie się bez względu na pogodę. Udział w niej jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Wystarczy przyjść w niedzielę na miejsce zbiórki, a to znajduje się przed Szkołą Podstawową w Tenczynie. Piechurzy wyruszą o godz. 9. Na szczyt doprowadzą ich polne drogi i ścieżki.

Jeśli ktoś ma ochotę na ekstremalne doznania, może wspiąć się na Szczebel szlakiem czarnym, a więc najbardziej stromym w Beskidzie Wyspowym. - Ma ponad 650 metrów przewyższenia - przypomina Czesław Szynalik, inicjator akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”. Znacznie łatwiej będzie tym, którzy na szczyt wyruszą szlakiem oznaczonym kolorem zielonym - z przełęczy między Tenczynem i Glisnem.

Gdy już wszyscy staną na wierzchołku, księża z parafii Matki Bożej Królowej Polski z Tenczyna odprawią mszę św. - Będzie też sporo niespodzianek - zaznacza gospodarz spotkania na Szczeblu. Wędrowcy wyłonią ze swego grona m.in. najmilszego, najmłodszego i najstarszego piechura, a także najliczniejszą rodzinę, która w niedzielę stanie na szczycie. Nagrodzeni zostaną również turyści, którzy pokonali najdłuższą drogę, by spotkać się na Szczeblu. Nie zabraknie konkursów, m.in. z wiedzy o Beskidzie Wyspowym, oczywiście z nagrodami. Orkiestra Dęta OSP Tenczyn da koncert na wierzchołku, a tanecznym kunsztem pochwali się Zespół Regionalny „Toporzanie”, również z Tenczyna.

Zejść ze Szczebla można wieloma ścieżkami - do Tenczyna, Lubnia… Wszyscy, którzy w drogę powrotną wybiorą się z przewodnikiem do Kasinki Małej, mogą zaś liczyć na „transport” do pozostawionych w Tenczynie samochodów.

- Ma być piękny, słoneczny dzień. Temperatura może sięgnąć 30 stopni - przypominają gospodarze spotkania. Wybierając się na wyprawę, warto więc pamiętać nie tylko o dobrych górskich butach, ale także o odpowiednim zapasie wody do picia, paru kanapkach, a także chroniących przed słońcem okularach, czapkach i kapeluszach. Nie zaszkodzi mieć też w plecaku płaszcze przeciwdeszczowe.

Imponujący Szczebel
- Szczebla, potężnej zalesionej piramidy, panującej ponad doliną Raby, nie da się pomylić z żadną inną górą na świecie - twierdzą mieszkańcy. Nie tylko ,,wita” wszystkich podróżujących „zakopianką” od Krakowa, ale także od lat łopoce na nim biało-czerwona flaga. - To szczyt wielu tajemnic - mówi wójt Kazimierz Szczepaniec.

A skąd wzięła się dość niezwykła nazwa góry? - Niektórzy twierdzą, że od skali trudności. Wchodzi się bowiem na nią, jak po stromej drabinie, szczebel po szczeblu - dodaje z uśmiechem Czesław Szynalik. Nazwę wywodzi się też od strzebli potokowych, ryb, które niegdyś licznie widywano w Rabie oraz Potoku Tenczyńskim. Na niektórych austriackich mapach, jeszcze sprzed I wojny światowej, zwano go również Strebl.

O „piramidalnej górze Strzebel” pisał niezapomniany ks. Eugeniusz Janota, autor przewodników, w tym pierwszego tatrzańskiego po polsku. Ów duchowny, nauczyciel, zapalony turysta, ale też obrońca praw zwierząt, wspominał również o doskonałej wodzie bijącej ze źródeł wypływających z góry - Rzącej Wodzie i Krzynowisku.

Nie można też zapomnieć tego co odnotowano w „Notatkach do historyi miasta Myślenice”. J. W. Kutrzeba, powołując się na Jana Długosza, znanego średniowiecznego kronikarza, wspominał tam bowiem, że „Kotoń i Strzebel miały obfitować w złoto i że je stamtąd dobywano”. Może więc podczas niedzielnej wędrówki natkniemy się na jakiś niewielki samorodek?

- Skarbem, który na pewno odnajdziemy, będą niezapomniane widoki i czyste powietrze. Szczyt jest piękny i wart zdobycia, a nasza gmina jest doskonałą bazą wypadową nie tylko na Szczebel, ale także w Beskid Wyspowy - zaznacza wójt Kazimierz Szczepaniec.

Trwa festiwal „Beskidzkie rytmy i smaki”

Do 27 sierpnia
V Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”, godz. 17-22.

  • 5 sierpnia - Tokarnia(plac przy kościele),
  • 20 sierpnia - Raciechowice (plac przy Urzędzie Gminy),
  • 27 sierpnia - Limanowa(Park Miejski).

12 sierpnia - Miejska Góra
(sobota wędrówka nocna)Limanowa (zbiórka na Rynku,godz. 21) - szlak niebieski i żółty- Miejska Góra - szlak niebieski- Limanowa.

13 sierpnia - Łopień
Tymbark (zbiórka w Rynku, godz. 8) - szlak czarny - Łopień - szlak zielony - Chyszówki - przełęcz Rydza Śmigłego.

13 sierpnia - Limanowa
Ogólnopolski Festiwal PiosenkiTurystycznej - Park Miejski.

15 sierpnia - PotaczkowaMszana Dolna (zbiórka w Parku Miejskim, godz. 9) - szlak czarny- Adamczykowa - szlak czarny- Potaczkowa - szlak czarny i zielony - Niedźwiedź.

20 sierpnia - Łyżka
Łukowica (zbiórka koło kościoła, godz. 9) - szlak zielony - Pępówka - szlak zielony - Łyżka - szlak zielony - Siekierczyna.

27 sierpnia - Mogielica
Zalesie (zbiórka na parkingu- początek trasy narciarskiej na Mogielicę, godz. 8) - szlak zielony - szlak I Pułku Strzelców Podhalańskich AK - Mogielica - szlak żółty - Słopnice - Zaświercze.

3 września - Ćwilin
Gruszowiec (zbiórka koło baru, godz. 9) - szlak niebieski - Ćwilin - szlak żółty - Czarny Dział- bez szlaku - Kasina Wielka- Przymiarki.

10 września - Lubogoszcz
Mszana Dolna (zbiórka w Parku Miejskim, godz. 9) - szlak zielony- Lubogoszcz - szlak czerwony i czarny Schronisko „Baza Lubogoszcz” - szlak czerwony- Mszana Dolna.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 15

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski