MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od poniedziałku płacimy za postój w Krowodrzy, Podgórzu i Zwierzyńcu

Arkadiusz Maciejowski
Mapa strefy płatnego parkowania w Krakowie, która obowiązywać będzie formalnie od 1 marca
Mapa strefy płatnego parkowania w Krakowie, która obowiązywać będzie formalnie od 1 marca INFOGRAFIKA ELŻBIETA RZYCZNIAK
TRANSPORT. Kto nie zdążył wykupić abonamentu, musi udać się do biur przy ul. Reymonta 22 i Grunwaldzkiej 8. Tam są najmniejsze kolejki.

Ponad 25 tysięcy mieszkańców Starego Podgórza, części Grzegórzek, Krowodrzy i Zwierzyńca znajdzie się w nowej, poszerzonej strefie płatnego parkowania. Trwa ustawianie ostatnich parkomatów. Łącznie pojawi się 470 takich urządzeń. Obsługuje się je zupełnie inaczej niż te, które kierowcy znają z Kazimierza i Starego Miasta.

Formalnie strefa na nowych obszarach zacznie działać już 1 marca, czyli w sobotę, ale opłaty za postój nie są pobierane w weekendy i święta. Właśnie dlatego cała machina ruszy dopiero od poniedziałku, 3 marca. W dni robocze strefa obowiązuje od godz. 10 rano do godz. 20 wieczorem. Poza tymi godzinami można parkować za darmo.

W nowych podstrefach urzędnicy miejscy przygotowali około 12 tysięcy miejsc parkingowych. Do ostatniego tygodnia lutego po abonamenty przysługujące mieszkańcom nowej SPP zgłosiło się ok. 8 tys. osób. – Biorąc pod uwagę rotację aut, miejsc nie powinno zabraknąć – mówi Michał Pyclik z biura prasowego Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Abonament przez internet
Nie sprawdził się więc czarny scenariusz, który zakładał, że kierowcy z innych rejonów miasta masowo będą meldować się w nowej strefie, aby móc wykupić abonament mieszkańca za 10 zł na miesiąc i że zabraknie miejsc. Kilka tygodni temu Jerzy Marcinko, dyrektor ZIKiT przekazał informację, że w ostatnich miesiącach na obszarach, na których ma pojawić się płatny postój, domeldowało się 11 tysięcy osób. Okazało się jednak, że doszło do urzędniczej pomyłki. Około 11 tysięcy to liczba zameldowanych w ostatnim roku w całym Krakowie.

Co czwarta osoba, która ubiegała się o abonament mieszkańca, zrobiła to przez internet. Do rozpatrzenia urzędnikom pozostało jeszcze mniej więcej tysiąc wniosków. – Mieszkańcy, którzy złożyli wniosek przez internet i wnieśli opłatę na wskazany numer rachunku, a nie otrzymali dotychczas druku abonamentu, nie muszą obawiać się konsekwencji, czyli nałożenia opłaty dodatkowej – tłumaczą urzędnicy z ZIKiT. Jeśli na kogoś zostanie ona nałożona, anulujemy ją.

– Reklamację będzie można zgłosić przez internet. Za opóźnienia w wydawaniu abonamentów przez internet, wynikające z ogromnego zainteresowania tym sposobem zakupu, serdecznie przepraszamy – dodaje Michał Pyclik. Opłata dodatkowa za zaparkowanie bez opłaty pozostaje bez zmian i tak jak w starej strefie wynosić będzie 50 zł.

Przypomnijmy, że, wykupując abonament mieszkańca, kierowcy otrzymują prawo do parkowania w całej podstrefie, w której mieszkają. Po interwencji „Dziennika Polskiego” zmieniony został zapis, który mówił, że można parkować tylko na czterech wybranych ulicach. Jeśli więc ktoś kupił abonament, gdy jeszcze konieczne było wybieranie tych czterech ulic, teraz nie musi się tym przejmować, ponieważ na karcie abonamentowej i tak ma wypisaną konkretną podstrefę i na całym jej obszarze może zostawiać pojazd.

Kto nie zdążył jeszcze wykupić abonamentu, powinien jak najszybciej zgłosić się do jednego z czterech czynnych biur SPP, czynnych od poniedziałku do piątku. Biuro przy ul. Kalwaryjskiej 35 otwarte jest od godz. 8 do 18. Biuro na Stadionie Wisły od 7.30 do15.30. Punkt przy ul. Grunwaldzkiej czynny jest od 7.40 do 15.30. Jeszcze tylko jutro czynne jest biuro przy ul. Centralnej od godz. 7.30 do 15.30 (od 1 marca zostanie zlikwidowane).

– Najmniejsze kolejki odnotowujemy w placówkach przy ul. Reymonta 22 i ul. Grunwaldzkiej 8 – zachęcamy do korzystania z tych oddziałów – mówi Michał Pyclik z ZIKiT. Oczywiście, formalności można załatwić także przez internet. Urzędnicy nie planują otwierania biur w najbliższy weekend twierdząc, że chętnych do zakupu abonamentu nie ma aż tak wielu, aby było konieczność wydłużania czasu pracy w placówkach.

Zmiany w organizacji ruchu
Kierowcy powinni pamiętać również, że rozszerzenie strefy wiąże się ze zmianami w organizacji ruchu. Należy więc szczególnie zwracać uwagę na nowe oznakowanie. – Wprowadzamy we współpracy z dzielnicami ulice jednokierunkowe, by umożliwić parkowanie po obu stronach – najwięcej takich jest w podstrefie P6I – zaznacza Pyclik. I tak jednokierunkowa stanie się między innymi ulica Bema oraz ulica Parkowa.

– Będziemy też dostawiać dodatkowe znaki w miejscach, w których już teraz nie można było parkować, ale kierowcy świadomie lub przez brak znajomości przepisów tam parkowali – np. rejony skrzyżowań – tłumaczą pracownicy ZIKiT. Polegało to do tej pory na tym, że właściciele aut wykorzystywali przestrzeń tuż przy skrzyżowaniach, gdzie nie była pobierana opłata za parkowanie. Wynikało to z tego, że bezpośrednio przy skrzyżowaniu nie wolno w ogóle parkować. Kierowcy liczyli więc, że zaparkują za darmo, a straż miejska ich nie złapie.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski