MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od buddologii po chemię budowlaną

Redakcja
Sporo nowości szykują uczelnie na nadchodzący rok akademicki. W Krakowie będzie można studiować m.in. buddologię, wzornictwo, gospodarkę przestrzenną i chemię budowlaną.

Fot. Ingimage

Uniwersytet Pedagogiczny od października otwiera trzy nowe kierunki studiów: gospodarkę przestrzenną, malarstwo oraz wzornictwo. Dwa ostatnie będzie można studiować na Wydziale Sztuki. Malarstwo to trwające pięć lat jednolite studia magisterskie, wzornictwo to trzyletnie studia licencjackie. Absolwent tego kierunku uzyska umiejętności i wiedzę w dziedzinie projektowania przedmiotów, uwzględniające również potrzeby ludzi upośledzonych ruchowo lub wzrokowo. Gospodarka przestrzenna to 3,5–letnie studia licencjackie, przygotowujące m.in. do pracy w firmach i instytucjach związanych z kształtowaniem przestrzeni geograficznej zgodnie z potrzebami społecznymi i współczesnymi wyzwaniami cywilizacyjnymi.

Równie ciekawie zapowiada się nowy rok akademicki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wydział Filozoficzny uruchamia na kierunku kulturoznawstwo studia pierwszego stopnia z buddologii. W czasie tych trzyletnich studiów licencjackich będzie można poznać buddyjską filozofię i tradycję piśmienniczą, zgłębić historię buddyzmu oraz dwa kanoniczne języki buddyjskie, czyli sanskryt i tybetański. Buddologię będzie można studiować stacjonarnie lub wieczorowo. Z kolei Wydział Polonistyki uruchamia studia pierwszego stopnia kulturoznawstwo ze specjalnością teksty kultury. Nowości czekają też osoby z licencjatem, które chcą zdobyć tytuł magistra. Wydział Filologiczny będzie prowadził rekrutację na studia środkowoeuropejskie, a Wydział Zarządzania i Komunikacja Społecznej uruchamia zarządzanie, marketing i logistykę (będą to studia zaoczne).

Nanotechnologie i nanomateriały to nowy kierunek studiów w Politechnice Krakowskiej. Uczelnia odpowiada na zapotrzebowanie gospodarki i rynku pracy na specjalistów w tych dziedzinach. – Kierunek nanotechnologie i nanomateriały będą wspólnie prowadzić dwa wydziały: Wydział Inżynierii Chemicznej i Komputerowej oraz Wydział Fizyki, Matematyki i Informatyki. Nabór przeprowadzimy na obu wydziałach, studenci zaliczać będą najpierw wspólną część zajęć, a następnie wybiorą specjalności i dalsza część nauki będzie już profilowana pod kątem wiedzy specjalistycznej – mówi dr hab. inż. Aleksander Prociak z Katedry Chemii i Technologii Tworzyw Sztucznych PK.

W ramach nowego kierunku będzie można wybrać dwie nowe specjalności: technologie nanomateriałowe lub inżynierię nanostruktur.

To nie koniec nowości w PK. W przyszłym roku akademickim Wydział Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej uruchomi studia II stopnia na kierunku energetyka (dotąd były tu tylko studia I stopnia); pojawi się na nich nowa specjalność: rozproszona generacja energii elektrycznej. Na elektrotechnice nową specjalnością będzie trakcja elektryczna. W ramach kierunku mechanika i budowa maszyn Wydział Mechaniczny zaproponuje specjalność: silniki spalinowe.

Na Uniwersytecie Rolniczym kandydaci dostaną do wyboru cztery nowe specjalności. Na kierunku zootechnika na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt, na studiach II stopnia, zostaną utworzone: hodowla i użytkowanie zwierząt, żywienie i dietetyka zwierząt, bioinżynieria rozrodu zwierząt. W ramach stacjonarnego kierunku studiów II stopnia technologia żywności i żywienie człowieka, na Wydziale Technologii Żywności, zostanie uruchomiona specjalność żywienie człowieka z dietetyką.

W Akademii Górniczo–Hutniczej nowością będzie międzyuczelniany i unikatowy kierunek chemia budowlana. Rekrutacja rozpocznie się jednocześnie na AGH oraz w Politechnice Łódzkiej i Politechnice Gdańskiej. Kształcenie odbywać się będzie w formie stacjonarnej, na poziomie I stopnia. Każda uczelnia przyjmie taką samą liczbę studentów. Nadzór nad organizacją i przebiegiem kształcenia będzie sprawować rada programowa, składająca się z przedstawicieli poszczególnych uczelni oraz przedstawicieli przemysłu. Studenci chemii budowlanej kształcić się będą w uczelni macierzystej przez pierwsze cztery semestry według jednakowych planów i programów studiów. Semestr V i VI realizowane będą na dwóch pozostałych, partnerskich uczelniach (po jednym semestrze na każdej z nich). Na ostatni semestr studenci wrócą do swojej macierzystej uczelni.

W trakcie studiów dla studentów przyjeżdżających z ośrodków partnerskich uczelnie zapewnią odpłatnie miejsca w akademikach. Dyplom ukończenia studiów będzie wydawany przez uczelnię, która rekrutowała studenta. W suplemencie znajdzie się jednak informacja: "Międzyuczelniany unikatowy kierunek studiów chemia budowlana realizowany wspólnie przez Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej, Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo–Hutniczej oraz Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej”.

W AGH nowością będzie też kilkanaście specjalności w ramach istniejących już kierunków i kilka kierunków na studiach podyplomowych, m.in. marketing internetowy i górnictwo morskie. (ANKO)

R E K L A M A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski