MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ocieplenie przy Krakowskiej

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W MPEC liczą, że w ramach przebudowy ul. Krakowskiej uda się przyłączyć budynki do sieci cieplnej
W MPEC liczą, że w ramach przebudowy ul. Krakowskiej uda się przyłączyć budynki do sieci cieplnej Wizualizacja: Altrans
Inwestycje. MPEC mocniej zaangażuje się w namawianie do przyłączenia się do sieci cieplnej na ulicach do remontu.

Nasza interwencja przyniosła skutek. Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie wyklucza, że na części ul. Krakowskiej poprowadzi sieć ciepłowniczą. Wcześniej sprawdzi, ilu będzie chętnych do przyłączenia się do niej.

W środę, w naszej publikacji, zwróciliśmy uwagę, że przy okazji przebudowy ul. Krakowskiej (za ok. 30 mln zł), zaplanowanej na 2018 rok, nie przewidziano budowy ciepłociągu. Radni z Komisji Infrastruktury alarmowali, dlaczego przy takiej okazji nie pomyślano o sieci cieplnej. Podkreślali, że pracownicy MPEC powinni przejść ul. Krakowską, poinformować o planach przebudowy i sprawdzić, ilu byłoby chętnych do przyłączenia się do sieci, jeżeli powstałby ciepłociąg. MPEC przekonywał jednak, że jest on niepotrzebny, bowiem rury z ciepłem przebiegają pod sąsiednimi ulicami i wystarczy się do nich przyłączyć.

W MPEC wzięli sobie jednak do serca uwagi. - Do Bożego Narodzenia przeprowadzimy dokładną inwentaryzację na ulicy Krakowskiej. Sprawdzimy dokładnie, ilu obecnie właścicieli budynków jest zainteresowanych przyłączeniem do sieci cieplnej - podkreśla Jan Sady, prezes MPEC. Przypomina, że w latach 2014-2015 zrobiono spis kamienic z piecami węglowymi do wymiany na Starym Mieście i Kazimierzu.

Odnotowano, że na 34 budynki na ul. Krakowskiej piece węglowe są w 11 kamienicach (w sumie 60 pieców). Cztery budynki na tej ulicy są już ogrzewane przez MPEC. Właściciele sześciu kolejnych wystąpili o przyłączenie do sieci i zostali poinformowani, że nie będzie z tym problemu. Do świąt pracownicy MPEC przejdą ul. Krakowską i poinformują właścicieli nieruchomości o możliwości skorzystania z miejskiej sieci, szczególnie przy okazji zbliżającej się przebudowy.

- Dotrzemy też do budynków, które ogrzewane są gazem albo grzejnikami elektrycznymi. Ich właścicieli spróbujemy przekonać do skorzystania z naszej sieci, co jest najtańszym rozwiązaniem - zaznacza prezes Sady.

Nadal podtrzymuje, że nie ma konieczności układania ciepłociągu na całej ul. Krakowskiej. Tłumaczy, że sieci są na sąsiednich ulicach (np. Dietla, Bożego Ciała, Trynitarskiej). Nie wyklucza jednak, że jeżeli znajdzie się więcej chętnych, to częściowo instalacja zostanie poprowadzona w ul. Krakowskiej.

Prezes Sady zapewnił nas też, że przed każdą większą przebudową ulic, kierowana przez niego miejska spółka - bardziej aktywnie niż dotychczas - będzie zachęcać do przyłączania się do sieci cieplnej właścicieli budynków. - Już chodzimy i docieramy do właścicieli nieruchomości, przykładem są ulice: Klasztorna, Szlak, Pędzichów, Biskupia, Krowoderska. W tej chwili chodzi o zwiększenie naszej aktywności - zaznacza prezes Sady.

MPEC prowadzi już rozmowy z właścicielami i zarządcami nieruchomości przy ul. Starowiślnej, na której planuje się przebudowę na odcinku od ul. Dietla do ul. Podgórskiej. Tam MPEC, po zliczeniu zainteresowania potencjalnych klientów, podejmie decyzję w sprawie ewentualnego poprowadzenia ciepłociągu pod ulicą.

Wiadomo już, że sieć ciepłownicza zostanie ułożona pod ul. Basztową, która ma zostać przebudowana w przyszłym roku. Prezes Sady podkreśla, że zasada jest taka: ciepłociąg jest budowany tam, gdzie nie ma sieci w okolicy. MPEC czeka więc na remont nawierzchni na ul. Sławkowskiej, aby skorzystać z okazji i ułożyć tam rury.

W 2015 r. i do końca listopada 2016 r. MPEC na terenie Starego Miasta i Kazimierza przyłączył do sieci 34 budynki i w ten sposób zlikwidował 412 pieców. W 2015 r. wybudowano sieci cieplne przy ulicach: św. Anny, Wiślnej, Gołębiej, Zyblikiewicza, Retoryka, św. Agnieszki, Sandomierskiej i częściowo przy ul.: Jagiellońskiej, Poselskiej, Zygmunta Augusta, Piłsudskiego, Siemiradzkiego, Szerokiej. W 2016 r. powstały przy ul.: Jabłonowskich, Tarłowskiej, Szujskiego, Topolowej, Halickiej, Mostowej i częściowo przy ul.: Garncarskiej, Felicjanek, Rakowickiej, Szlak.

***

Ciepło nie zdrożeje

W przyszłym roku nie będzie podwyżki opłat za ciepło dostarczane przez MPEC, a to się zdarzało w poprzednich latach. - Tym razem nie ma takiej konieczności, bowiem mamy oszczędności, oczywiście niezwiązane z ograniczeniami w rozwoju sieci cieplnej, ale wynikające m.in. ze zmianami w funkcjonowaniu spółki. Wpływ ma na to też fakt, że cen nie podniosą wytwórcy ciepła - wyjaśnia Jan Sady, prezes MPEC. Ceny ciepła w 2015 r. były wyższe o 4,6 proc. w porównaniu do roku ubiegłego, a w roku 2016 o 4,7 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski