Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Święta Niepodległości w Krakowie: Ulicami miasta przeszedł biało-czerwony pochód patriotyczny

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Obchody Święta Niepodległości w Krakowie
Obchody Święta Niepodległości w Krakowie Anna Kaczmarz
Od złożenia kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w sobotę, 11 listopada, w Krakowie rozpoczęły się obchody Święta Niepodległości. Po mszy świętej w Katedrze Wawelskiej, którą odprawi metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski z Wawelu wyruszył pochód patriotyczny.

Obchody Święta Niepodległości w Krakowie

Krakowskie uroczystości związane z tegorocznymi obchodami Święta Niepodległości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, znajdującym się u zbiegu ulic: Piłsudskiego, Wenecja i Garncarskiej oraz przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. Symboliczne wiązanki złożono także w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów przy sarkofagach marszałka Piłsudskiego oraz u pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.

Ponad dwa tysiące biało-czerwonych flag

W ramach obchodów Święta Niepodległości o godz. 10 rozpoczęła się uroczysta msza święta w Katedrze Wawelskiej w intencji Ojczyzny. Eucharystii przewodniczy metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.

- Chcemy dziękować Bogu za to, co się stało 105 lat temu i prosić, by to, co będzie jutro także mogło zasłużyć na wdzięczność przyszłych pokoleń Polaków, aby prawość i prawda zwyciężyły. Ta prawość i prawda, której domagał się Jezusa Chrystus od swych uczniów - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, odprawionej w katedrze na Wawelu.

Po zakończeniu mszy świętej z inicjatywy Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego na wzgórzu wawelskim rozdano polskie flagi. Przygotowano ich ponad dwa tysiące. Za ich sprawą historyczna siedziba polskich królów stała się prawdziwie biało-czerwona.

Z Wawelu wyruszył pochód patriotyczny. Uczestnicy uroczystości przeszli na plac Ojca Adama Studzińskiego, gdzie przy Krzyżu Katyńskim złożono kwiaty.

Uroczystości na placu Matejki z udziałem Wojska Polskiego

Pochód patriotyczny podążał ul. Grodzką, przez Rynek Główny, ulicą Floriańską, by wreszcie dotrzeć na plac Jana Matejki. Tam odbyły się uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza, które rozpoczął Apel Poległych.

Uroczystości uświetniły swoją obecnością kompanie honorowe, w tym między innymi: Wojska Polskiego, Policji, Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Krajowej Administracji Skarbowej.

Obecna była także orkiestra wojskowa, Bractwo Kurkowe oraz budzące ogromny entuzjazm szczególnie wśród najmłodszych – formacje konne. W tym roku Drogą Królewską podążało blisko 50 koni wraz z jeźdźcami w mundurach. Tradycyjnie towarzyszyli im będą umundurowani „luzacy” – czyli osoby dbające o bezpieczeństwo swoje i zwierząt. Nie zabrakło także grup rekonstrukcyjnych.

Uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości to święto wszystkich, którzy swoje życie związali z Rzecząpospolitą Polską. Dlatego w tym szczególnym dniu tradycyjnie wręczane są akty nabycia obywatelstwa polskiego. Podczas wydarzenia na placu Matejki, do polskiej rodziny dołączyło 9 osób. Pochodzą one m.in. z Ekwadoru, Dominikany, Litwy, Grecji, Ukrainy.

W tym szczególnym miejscu i momencie kilkanaście osób odebrało też odznaczenia państwowe. Postanowieniami Prezydenta RP przyznane zostały m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi, a także Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości - dodaje wicewojewoda.

Uroczystościom towarzyszy pokaz pojazdów służb mundurowych na placu Jana Matejki. Zobaczyć można między innymi wystawione przez Wojska Obrony Terytorialnej: pojazd Aero 4x4, armatę przeciwlotniczą ZU-23-2, quad i motor oraz wielozadaniowy pojazd kołowy o wysokiej mobilności. Dostępny będzie również średni samochód dowodzenia i łączności oraz średni samochód ratownictwa wysokościowego, które zaprezentuje Państwowa Straż Pożarna. Swoje pojazdy pokażą także Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie i Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego.

Obchody zakończyła tradycyjna defilada pojazdów reprezentacyjnych służb mundurowych i formacji konnych, która przeszła ul. Basztową.

W związku ze świętem nie zabrakło też poczęstunku wojskową grochówką (przy ul. Basztowej, na wysokości Barbakanu). Przygotowano blisko 2 tys. porcji.

W rocznicę odzyskania niepodległości Urząd Miasta Krakowa został udekorowany flagami państwowymi, miejskimi i Unii Europejskiej. Udekorowane biało-czerwonymi flagami są także maszty w różnych miejscach miasta.

Flagi państwowe, miejskie i Unii Europejskiej pojawiły się w Krakowie na budynkach Urzędu Miasta Krakowa oraz Zarządu Budynków Komunalnych. Udekorowane biało-czerwonymi flagami są maszty przed Magistratem na placu Wszystkich Świętych oraz w tych barwach są udekorowane budynki miejskich jednostek organizacyjnych oraz miejskich spółek komunalnych.

Na ulice Krakowa wyjechał tabor komunikacji zbiorowej udekorowany biało-czerwonymi i biało-niebieskimi flagami.

W Święto Niepodległości kładka o. Bernatka i TAURON Arena Kraków będą po zmroku podświetlone w biało-czerwonych barwach. Patriotyczna iluminacja pojawi się również na wieży telewizyjnej należącej do firmy Emitel na Krzemionkach.

11 Listopada: Dzień Upamiętnienia Niepodległości

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Obchody Święta Niepodległości w Krakowie: Ulicami miasta przeszedł biało-czerwony pochód patriotyczny - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski