Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

O sile Miasta Literatury UNESCO decydują czytelnicy [ZDJĘCIA]

Urszula Wolak
Urszula Wolak
Akacja Wisławy Szymborskiej
Akacja Wisławy Szymborskiej fot. Michał Gąciarz
W trzystu wydarzeniach organizowanych w Krakowie, w których centralne miejsce zajmowały książki, wzięło udział prawie 42 tys. osób. To najlepszy wynik od 2012 roku

Od trzech lat Kraków szczyci się tytułem Miasta Literatury UNESCO. Do tego, że drzemie tu literacki potencjał nikogo nie trzeba przekonywać. Tu mieszkali przecież nagrodzeni Noblem w dziedzinie literatury Czesław Miłosz i Wisława Szymborsku. Miasto było bliskie również Sławomirowi Mrożkowi, jak i najbardziej znanemu na świecie futurologowi - Stanisławowi Lemowi. Tu wreszcie odbywają się uznane w Polsce literackie wydarzenia: w tym Festiwal Miłosza i Festiwal Conrada. Przyznajemy też też nagrody w dziedzinie literatury, w tym międzynarodowy laur w dziedzinie poezji im. Wisławy Szymborskiej. Znane nazwiska pisarzy i literackie festiwale to jednak nie wszystko. Pytamy więc dziś, jak w ciągu trzech ostatnich lat wykorzystaliśmy w praktyce tytuł przyznany nam przez UNESCO, który ułatwia m.in. dostęp do środków unijnych przeznaczanych na promocję czytelnictwa w mieście?

- Tytuł stał się dla Krakowa bezprecedensowym impulsem dla rozwoju oferty literackiej - zapewnia Robert Piaskowski z Krakowskiego Biura Festiwalowego, koordynator projektu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Za jego stwierdzeniem stoją liczby: w 2015 roku Krakowskie Biuro Festiwalowe organizowało lub wspierało finansowo, produkcyjnie lub promocyjnie prawie 300 wydarzeń o tematyce literackiej, co oznacza ponad 4-krotny wzrost w stosunku do 2012 roku. Uczestniczyło w nich łącznie 42 tys. osób.

- Koncepcja Krakowa jako Miasta Literatury jest obecnie jedną z najpowszechniej kojarzonych marek Krakowa. W tegorocznym raporcie firmy Agrotec 56 procent respondentów z Krakowa i co trzeci badany z innych miast wiedział o tytule Miasta Literatury UNESCO - mówi Piaskowski, zwracając uwagę, że za tym wynikiem stoją realne działania.

Zobacz również: Kraków świętuje nadanie tytułu Miasta Literatury Unesco [ZDJĘCIA]

Wystarczy wymienić pierwszą w Polsce miejską strategię rozwoju czytelnictwa i wsparcia dla lokalnego rynku książki przyjętą uchwałą Rady Miasta, pionierski program wspierania działalności kulturalnej w księgarniach i system preferencyjnych czynszów dla księgarni, program wspierania literackich debiutów (w tym kursy kreatywnego pisania prowadzone przez czołowych polskich pisarzy i redaktorów) oraz przyznawana na koniec rozpoczętego dzisiaj festiwalu Nagroda Conrada dla debiutu roku. - Wreszcie cykliczne projekty ze stałą, różnorodną wiekowo publicznością - literackie spacery, wymiany książek, kiermasze bukinistyczne - wymienia Piaskowski.

Dla Olgi Brzezińskiej, prezes zarządu Fundacji Miasto Literatury, tytuł ten oznacza w praktyce zobowiązanie.

- Miasto podejmuje ważne kroki na rzecz wzmocnienia środowiska ludzi zarażonych dobrym wirusem czytania i pisania - tak autorów, jak i bibliotek, księgarni i wydawców. Warto podkreślić, że w tym otoczeniu funkcjonują kreatywnie myślące i podejmujące cenne inicjatywy organizacje pozarządowe - ocenia Brzezińska. Bez takiego oddolnego zaangażowania, jej zdaniem, tytuł Miasta Literatury nie rezonowałby tak szeroko. A zobowiązanie, o którym wspomina wcześniej, należy postrzegać jako proces.

- Cały czas jesteśmy w drodze, obserwując jak zmieniają się odbiorcy, jak literatura reaguje i komentuje rzeczywistość i starając się odpowiedzieć na te potrzeby. Tak chciałabym, żeby wszyscy rozumieli tytuł Miasta Literatury UNESCO - nie tylko jako prestiż, ale obowiązek, nawet jeśli wyraża się on choćby w czytaniu książki na ławce w parku - stwierdza Brzezińska.

O tym, że tytuł jest dla miasta ważny świadczy fakt, że trzecią rocznicę jego przyznania połączono z jubileuszem wręczenia Nobla Wisławie Szymborskiej. Z tej okazji w ogrodzie wydawnictwa Znak przy Dworku Łowczego posadzono wczoraj akację Wisławy Szymborskiej. Miejsce obok niej znalazł też buk Kornela Filipowicza.

Rola ogrodników przypadła znanym poetom i przyjaciołom noblistki i pisarza: Ewa Lipska, Ryszard Krynicki, Bronisław Maj i Adam Zagajewski oraz laureaci Nagrody im. Wisławy Szymborskiej Roman Honet i Jakub Kornhauser.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski