Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Przepychanki z kamienicą

Alicja Fałek
Prezydent Ryszard Nowak nie chce oddać za darmo w ręce województwa kamienicy przy ul. Lwowskiej. Leszek Zegzda nie kryje niezadowolenia z tej decyzji władz miasta
Prezydent Ryszard Nowak nie chce oddać za darmo w ręce województwa kamienicy przy ul. Lwowskiej. Leszek Zegzda nie kryje niezadowolenia z tej decyzji władz miasta Fot. Edyta Zając
Marszałek województwa miał pieniądze na adaptację budynku przy ul. Lwowskiej 59. Chciał tam mieć muzeum. Miasto najpierw akceptowało to rozwiązanie, ale nagle zmieniło plany, bo myśli o innej inwestycji. Obie strony szukają rozwiązania kwestii przyszłości muzeum.

Leszek Zegzda, członek Zarządu Województwa Małopolskiego, poinformował, że są pieniądze na remont kamienicy przy ul. Lwowskiej 59, która miała być nową siedzibą Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Tymczasem okazało się, że miasto ma wobec tego budynku inne plany.

- Kamienica zostanie wymieniona za budynek znajdujący się przy zbiegu ulic: Piotra Skargi, Legionów i Bulwaru Narwiku - informuje Krzysztof Witowski, rzecznik prasowy prezydenta. I dodaje, że Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego o tej zmianie został poinformowany już we wrześniu ub.r.

Liczyli na darowiznę

Władze województwa małopolskiego po zwróceniu Dawnej Synagogi prawowitemu właścicielowi zostały zmuszone do szukania nowej siedziby dla Muzeum Okręgowego. Pracownicy urzędu marszałkowskiego oglądali kilka budynków na terenie Nowego Sącza. W tym kamienicę przy ul. Lwowskiej 59, która należy do miasta, i uznali, że to dobra lokalizacja dla nowej siedziby muzeum.

- Zadbaliśmy o ponad 6 mln zł na adaptację tego budynku - oznajmił z zadowoleniem Zegzda podczas konferencji prasowej.

Dodał, że wciąż jednak czeka na ostateczną decyzję prezydenta Nowego Sącza. Liczył, że otrzyma budynek jako darowiznę albo w użyczenie na 20 lat. Leszek Zegzda uważa, że taka gwarancja jest konieczna, bo województwo zamierza w budynek zainwestować sporo pieniędzy.

Na ponad 200 metrach kwadratowych miały powstać nie tylko biura, ale także sale wystawiennicze oraz magazyn.

Trafi w prywatne ręce

Prezydent Ryszard Nowak zdecydował jednak inaczej. Początkowo faktycznie chciał wynająć budynek przy ul. Lwowskiej 59 na muzeum, ale w końcu nie zgodził się na propozycję województwa.

- Na przekazanie kamienicy w formie darowizny na własność prezydent Sącza nie wyraził zgody - podkreśla rzecznik prezydenta Krzysztof Witowski. Argumentuje, że Ryszard Nowak jest zobowiązany do pilnowania interesu miasta i jego mieszkańców.

Rzecznik prezydenta zapewnia, że Zarząd Województwa Małopolskiego był o wszystkim pisemnie powiadomiony i otrzymał czas na dalsze negocjacje. Gdy w wyznaczonym terminie nie przyszła odpowiedź, prezydent rozpoczął rozmowy z właścicielem kamienicy, którą trzeba wyburzyć pod przyszłe rondo pod zamkiem.

Miasto planuje dokonać wymiany z właścicielem zrujnowanej kamienicy na rogu Bulwaru Narwiku i Piotra Skargi na budynek przy ul. Lwowskiej.

W sprawie zamiany tej nieruchomości prezydent ma poparcie Komisji Infrastruktury i Środowiska Rady Miasta Nowego Sącza.

Nie będzie muzeum?

Zegzda twierdzi, że o decyzji prezydenta Nowaka dowiedział się od mediów.

- Że jestem niezadowolony, to delikatnie powiedziane. Dziwię się postawie prezydenta i odbieram to jako świadome działanie w kierunku dalszego ograniczenia pozycji miasta - mówi członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Zegzda nie rozumie, dlaczego Ryszard Nowak nie chce pomóc w działalności organizacji non profit, która podnosi rangę Nowego Sącza. Na pytanie, co dalej, Zegzda odpowiada: - Może należy ograniczyć działanie muzeum na terenie miasta? Jestem zły na prezydenta, ale będę szukać innego rozwiązania.

Fakty
Musieli oddać synagogę

Po 44 latach użytkowania synagogi położonej przy ul. Berka Joselewicza Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu musiało w sierpniu ubiegłego roku zwrócić klucze Gminie Wyznaniowej Żydowskiej. Prawowici właściciele zdecydowali, że przywrócą budynkowi funkcje sakralne. - To obiekt do odprawiania modlitw i obchodzenia świąt - mówił wtedy mediom Tadeusz Jakubowicz, przewodniczący gminy. - Chcemy, żeby do Nowego Sącza wróciło żydowskie życie.

Muzeum od 1971 r. za użytkowanie synagogi nie zapłaciło ani złotówki, bo budynek otrzymało w bezpłatne użyczenie. W tym czasie inwestowało w obiekt. Prowadziło kosztowne remonty i finansowało jego utrzymanie.

Zbiory są bezpieczne

Kilka tysięcy eksponatów ze zbiorów Galerii Dawna Synagoga - obrazy, monety i inne dzieła sztuki - trafiło do Sądeckiego Parku Etnograficznego. Tam zostały zabezpieczone i czekają na nową siedzibę muzeum, w której będą mogły zostać złożone w magazynie, a część na stałej ekspozycji. Część pracowników dawnej galerii została przeniesiona do pracy w Galerii Marii Ritter, która znajduje się przy Rynku. (AF)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski