Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe okno na cały Kraków [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Takie widoki będzie można podziwiać z góry prawdopodobnie za półtora miesiąca
Takie widoki będzie można podziwiać z góry prawdopodobnie za półtora miesiąca FOT. ADAM WOJNAR
Inwestycje. Przybyła nam kolejna wieża, z której będzie można podziwiać miasto, a przy dobrej widoczności – Tatry.

Wczoraj zakończyło się demontowanie rusztowań wokół nowej krakowskiej wieży widokowej. To dzwonnica, która została wzniesiona w Centrum „Nie lękajcie się!”. Pierwsi odwiedzający będą mogli wejść na nią lub wyjechać windą prawdopodobnie w święta wielkanocne.

Wieża, łącznie z krzyżem na szczycie, ma prawie 68 metrów. Są w niej cztery dzwony, ale i taras widokowy, z dużym przeszkleniem. Znajduje się on na wysokości 42 metrów.

Budowla została wsparta na dziewięciu palach o długości 23 metrów i średnicy metra. Zagłębione w teren tzw. Białych Mórz – hałd z odpadów poprodukcyjnych, docierają do gruntu rodzimego.

Żelbetowa konstrukcja wieży jest obłożona cegłą klinkierową, są tam też białe wstawki z bułgarskiego wapienia.

– To nawiązanie do wież Krakowa, na przykład kościoła Mariackiego – zwraca uwagę architekt Andrzej Mikulski, autor projektu Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”, w tym również wieży.

W przyszłym tygodniu ma się zacząć montowanie windy, która będzie wywozić chętnych na taras widokowy. Zobaczymy z niego całą panoramę Krakowa, w tym ładny widok na klasztor na Bielanach, a przy dobrej widoczności będziemy też mogli podziwiać Tatry. Montaż windy potrwa co najmniej miesiąc i – zdaniem kierownika budowy Andrzeja Mirka – pierwsi odwiedzający będą mogli znaleźć się na tarasie widokowym na początku kwietnia, więc w święta wielkanocne.

Wczoraj montowane było jeszcze podparcie pod figurę, która – wysunięta od elewacji wieży, na wysokości 5 m – będzie witać pielgrzymów idących od strony parkingu. Znajdzie się tu posąg Matki Boskiej Fatimskiej, nad kompozycją z kamienia symbolizującą dąb, nad którym się ukazała. Figura Matki Boskiej, wysokości ludzkiej postaci, pochodzi z Portugalii.

– Chodziło o to, żeby pojawił się w tym miejscu element ważny znaczeniowo. Jan Paweł II po zamachu na jego życie zawierzył Matce Boskiej Fati­mskiej. Ona chroni – wyjaśnia architekt Andrzej Mikulski.

[email protected]

Widoki na Kraków– jutro w „Dzienniku Polskim”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski