Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa lista leków raczej bez analogów insulin

Redakcja
Wiceminister zdrowia Marek Twardowski w rozmowie z nami przyznał, iż jest bardzo wątpliwe, by na nowej liście leków refundowanych znalazły się analogi insulin długodziałających, ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie w stanie sfinansować leczenia tymi preparatami. - Ta sprawa będzie jeszcze przedmiotem obrad kierownictwa najpóźniej w przyszły tygodniu - zapowiedział Twardowski.

Pod koniec czerwca Ministerstwo Zdrowia ujawniło projekty rozporządzeń refundacyjnych, zawierające wykazy leków, wśród których znalazły się także długo działające analogi insulin. Termin wejścia w życie tych rozporządzeń został wyznaczony na 16 sierpnia. Na początku czerwca wiceminister zdrowia Marek Twardowski zapowiadał, że listy będą gotowe w lipcu. Jednak do tej pory resort nawet nie opublikował na swojej stronie internetowej choćby projektów rozporządzeń.
W związku z przedłużającym się brakiem refundacji analogów insulin długodziałających Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Andrzej Bauman wystosował niedawno pismo do minister zdrowia Ewy Kopacz. "Ponad 2-milionowa rzesza polskich diabetyków zbyt długo już oczekuje na refundację leku, który w pozostałych krajach Unii Europejskiej refundowany jest już od bardzo dawna. Pragniemy, aby ta nowoczesna i bardzo skuteczna forma leczenia była dla nas dostępna jak najszybciej" - napisał.
"Z wypowiedzi Pani Minister, jak i Pana Ministra Twardowskiego wynikało, iż leki te, tak bardzo poprawiające komfort życia diabetyków, zostaną wpisane na listę leków refundowanych w pierwszych miesiącach tego roku. Czekaliśmy, a z miesiąca na miesiąc taki krok nie miał miejsca" - przypomniał Bauman.
Według resortu, umieszczenie w wykazach refundacyjnych długo działających analogów insulin miało skutkować szacunkowym rocznym kosztem refundacji na poziomie około 60 milionów złotych, przy czym prognozowany roczny wzrost wydatków refundacyjnych w grupie insulin miał wynieść ok. 30 mln zł.
Jak wyjaśnia wiceszef resortu zdrowia, szacunki te są oparte o szacunkową liczby pacjentów obecnie leczoną analogami insulin długodziałających. - Oficjalnych statystyk w tej sprawie nie ma, bo skoro nie refunduje tego leku NFZ, to też nie ma on żadnej możliwości sprawdzenia, jaka to jest grupa pacjentów. Natomiast rozmawialiśmy na temat z konsultantem w zakresie diabetologii. Uzyskaliśmy też informacje od producentów tych leków. Tylko takie są możliwości pozyskania tych informacji - tłumaczy.

mp.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski