MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowa atrakcja: multimedialne Muzeum Przyrodnicze

Redakcja
Najdalej za trzy lata region tarnowski wzbogaci się o nową atrakcję turystyczną - pierwsze Muzeum Przyrodnicze z prawdziwego zdarzenia. Do nowego pawilonu zostaną przeniesione zbiory mieszczące się w starym obiekcie.

CIĘŻKOWICE. Pawilon wystawowy, ze zbiorami po rodzinie Tomków, będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce.

Muzeum im. Krystyny i Włodzimierza Tomków powstało w maju 1989 roku. Początkowo dr Tomek pokazywał swoje eksponaty w swoim domu, w zabytkowej kamienicy przy ulicy świętego Andrzeja, w Ciężkowicach. Potem zagospodarowano obiekt "starej porodówki" przy ulicy Kolejowej. Po śmierci dra Tomka gmina odkupiła eksponaty od spadkobierców. Stało się to dzięki życzliwości Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej byłego już województwa tarnowskiego. Swoje "trzy grosze" w tym przedsięwzięciu mieli ówczesny senator RP, Ryszard Ochwat, dyrektor Parków Krajobrazowych Pogórza, Jerzy Zawartka i piszący te słowa.
- Od kilku lat zabiegaliśmy o pieniądze na rozbudowę Muzeum. Gminy na taki wydatek po prostu nie stać. Złożyliśmy wniosek do Sejmiku Województwa Małopolskiego. Okazało się, że ostatecznie zyskał on pozytywną opinię ekspertów - cieszy się Józef Szymański, burmistrz Ciężkowic. Sprawa o tyle istotna, że w grę wchodzą co najmniej cztery miliony złotych.
Nowy pawilon wystawowy będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. - Oprócz sali ekspozycyjnej zaplanowaliśmy uruchomienie sali multimedialnej. To tutaj, w trójwymiarze, będzie można zobaczyć filmy przyrodnicze, a specjalne nagłośnienie systemem dolby surround sprawi, że poczujemy się jakbyśmy zostali przeniesieni na łono natury - mówi Wojciech Sanek, kustosz Muzeum w Ciężkowicach.
Jak podkreśla wiceburmistrz Stanisław Haraf, zakres prac jest szerszy. - Zagospodarujemy teren wokół Muzeum, ale także teren w rezerwacie przyrody "Skamieniałe Miasto". Chcemy zasypać rów przy drodze wojewódzkiej i w tym miejscu urządzić parking.
Marszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela tłumaczy, że wniosek gminy był dobrze przygotowany. - Muzeum Przyrodnicze będzie ogromną atrakcją nie tylko Ciężkowic, ale całego Pogórza i województwa małopolskiego - mówi Roman Ciepiela.
Ogromny dorobek kolekcjonerski Tomków obejmuje około dwustu gatunków ptaków, pół tysiąca sztuk owadów, dziesiątki trofeów myśliwskich. Godnym polecenia jest jaskinia nietoperzowa oraz przykłady żerowisk owadów i roślin z tego regionu. - Zakończyliśmy prace zawiązane z uzupełnieniem oferty wystawienniczej Muzeum Przyrodniczego. Jej elementem było pozyskanie orła przedniego, niezwykle cennego i rzadkiego gatunku ptaka. W ostatnich miesiącach ekspozycja wzbogaciła się między innymi o: jelenia, sarnę, dzika i bobra. Brak tych popularnych i znanych ssaków był szczególnie odczuwalny dla zwiedzających. Duże ssaki zawsze wzbudzają spore emocje i istotnie urozmaicają głównie ornitologiczne zbiory - dodaje Wojciech Sanek.
Mirosław Kowalski
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski