MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Noc Konfesjonałów” dla wątpiących i zabieganych

Grażyna Starzak
W całym kraju spowiednicy będą czekać do późnych godzin nocnych w 180 kościołach
W całym kraju spowiednicy będą czekać do późnych godzin nocnych w 180 kościołach fot. Wojciech Matusik
Religia. Czwartkowej i piątkowej nocy w niektórych kościołach, nie tylko w Krakowie, będzie się można wyspowiadać.

W Wielki Piątek przed konfesjonałami w kościołach na całym świecie ustawiają się zwykle długie kolejki. Dla zapracowanych, zabieganych, ale też przeżywających kryzys wiary polscy księża organizują „Noc Konfesjonałów”.

W 180 świątyniach w całej Polsce duchowni będą spowiadać do późnych godzin nocnych (co najmniej do północy). Otwarte będą m.in. dwa kościoły w Krakowie i Andrychowie, a także po jednym w Oświęcimiu, Trzebini, Kętach, Olkuszu i Wieliczce. Udział w „Nocy Konfesjonałów” biorą te parafie, które wcześniej zarejestrowały swój akces na stronie internetowej akcji. Nie oznacza to jednak, że w innych kościołach księża nie czekają na chętnych do wyznania grzechów.

„Noc Konfesjonałów” organizowana jest w Kościele katolickim już po raz siódmy. Jak mówi ks. Grzegorz Adamski, koordynator akcji, jej celem jest „dotarcie do osób przebywających na pograniczu wiary i niewiary. Osób, które dały się ponieść wirowi pracy, pogoni za dobrami oferowanymi przez współczesne czasy, w konsekwencji oddalając się od wspólnoty Kościoła”.

- Uważamy, że okres wieczorny i nocny sprzyja skupieniu i refleksji nad własnym życiem, pozwala w spokoju i ciszy dokonać aktu skruchy i pojednania poprzez spowiedź. Z tej formy spowiedzi mogą skorzystać wszyscy chętni, lecz szczególne zaproszenie kierowane jest do ludzi zagubionych, zniechęconych i często zaniedbujących udział w sakramentach - zachęca ksiądz Adamski.

Akcję wspomaga aplikacja przygotowana na smartfony i tablety z systemem Android, która zawiera: rachunek sumienia, warunki dobrej spowiedzi, przewodnik „co i jak” w konfesjonale, zbiór popularnych modlitw, często stanowiących przedmiot pokuty i „apteczkę duchową”. Aplikacja umożliwia także znalezienie kościołów uczestniczących w akcji. Wykaz świątyń i terminów spowiedzi nocnych znajduje się także na stronie internetowej nockonfesjonalow.pl.

W pierwszym roku „Nocy Konfesjonałów” do akcji włączyło się tylko 45 świątyń, w roku 2013 było ich już 127, w ubiegłym - 161, a w tym - 180.

W Krakowie nocna spowiedź odbędzie się w kościele św. Józefa i Najświętszego Serca Pana Jezusa. W Andrychowie spowiednicy mają czuwać w parafiach św. Macieja i św. Stanisława BM. Do konfesjonału będzie też można przyjść nocą w kościele św. Klemensa w Wieliczce, w Bazylice św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, św. Maksymiliana w Oświęcimiu, w Bazylice NSPJ, Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Trzebini oraz parafii św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach.

graż[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski