Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niezwykle ciekawy plac zabaw i rekreacji. Nawiązuje do historii wioski z Grodem Nawoja, rycerzem i starą studnią

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Gród Nawoja - najokazalszą jego częścią jest drewniany zamek dla dzieci. Znajduje się na placu rekreacyjnym w Nawojowej Górze. Powstał po zakończeniu obchodów 700-lecia wioski. Źródła wskazują, że wieś jest jedną z najstarszych w gminie Krzeszowice. Założył ją  przed 1319 rokiem Nawój z Morawicy.
Gród Nawoja - najokazalszą jego częścią jest drewniany zamek dla dzieci. Znajduje się na placu rekreacyjnym w Nawojowej Górze. Powstał po zakończeniu obchodów 700-lecia wioski. Źródła wskazują, że wieś jest jedną z najstarszych w gminie Krzeszowice. Założył ją przed 1319 rokiem Nawój z Morawicy. Fot. Gmina Krzeszowice
W Nawojowej Górze w gminie Krzeszowice powstał wyjątkowo ciekawy plac zabaw, ćwiczeń i odpoczynku. Jest to Gród Nawoja - nawiązujący do dziejów wioski. Założycielem ej miejscowości był Nawój z Morawicy, rycerz Władysława Łokietka, wojewoda sandomierski i kasztelan krakowski. Dlatego teraz w centru wsi stanął drewniany masywny gród z wewnętrznymi balkonikami oraz wieżą do zabaw dla dzieci. A w części do wypoczynku i rekreacji na jednej z ławek umieszczono rycerza Nawoja. (Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE).

FLESZ - Czy będziemy mieli nowe atlasy anatomiczne?

Na placu jest deptak z oświetlonymi alejkami, stara studnia, drewniana postać założyciela wioski rycerza Nawoja, odpoczywającego na ławeczce, stojak na rowery, urządzenia do ćwiczeń, tablice informacyjne oraz plac dla dzieci z interesującymi urządzeniami. To w tej części jest warownia Nawoja z wieżą i zjeżdżalnią oraz ścianka wspinaczkowa, tablica do pisania kredą i skrzyneczki na kredę oraz gąbki, a także plac do gry w klasy i miejsce do skoków w dal. Natomiast wokoło tych urządzeń są ławeczki dla strudzonych. Całość kosztowała 258 890 zł.

Projektantem tego placu jest mieszkaniec Nawojowej Góry - Krzysztof Kamiński, który skomponował historyczne elementy z nowoczesną funkcją terenu i nadzorował całą budowę. Wykonawcą zadania jest spółka Gardenbud z Krakowa.

Plac zabaw i rekreacji miał powstać w Nawojowej Górze już przed dwoma laty, gdy wioska obchodziła jubileusz 700-lecia. - Wówczas udało nam się zrealizować wiele ciekawych przedsięwzięć m.in. wydanie książki - monografii Nawojowej Góry, Rajd Turystyczny "Rycerski Szlak" i kilka imprez nawiązujących do kilkusetletniej historii. Ale planowany plac dla dzieci i dorosłych wówczas nie powstał. Ubiegaliśmy się wtedy o dotacje unijne, które otrzymaliśmy z dwuletnim poślizgiem. Dlatego to miejsce zabaw, rekreacji, odpoczynku mamy dopiero teraz - mówi Klaudia Węgrzyn, sołtys Nawojowej Góry.

Opowiada ona o inicjatywie zagospodarowania terenu przed kilku laty. W miejscu placu była mała gminna działka ze starą remizą strażacką. Mieszkańcy na zebraniu wiejskim podjęli uchwałę, żeby gmina wykupiła podobnej wielkości sąsiedni teren. Udało się to zrobić i rozpoczęto przygotowania do budowy placu.

- Najpierw wyburzono budynek starej remizy. Pod nim była studnia, którą chcieliśmy wyeksponować i to też się udało. Było sporo dyskusji, czy studnię zostawić odkrytą, czy robić zadaszenie, jak przy klasztorach w Tyńcu czy niedalekiej Czernej. Stare dokumenty wskazywały, że tutaj nie było zadaszenia nad studnią, więc projektant Krzysztof Kamiński uznał, że na początek zrobimy zgodnie z pierwotnym wyglądem, a w przyszłości można będzie dobudować dach - mówi pani sołtys.

Gdy dziesiątki lat temu na studni w Nawojowej Górze budowano remizę, to otwór studni zrównanej z powierzchnią zabezpieczono żelbetową płyną. Po wyburzeniu starej remizy mieszkańcy uznali, że studnie trzeba odtworzyć. Zaczęto zbierać informacje. Okazało się, że studnia miała kiedyś 53 metry głębokości. Potem częściowo ją zasypano - przed budową remizy. Obecnie ma 47 metrów głębokości. Jednak do dziś nie wiadomo, czy kiedykolwiek była w niej woda. Pani sołtys przypomina, że we wsi były próby kopania siedmiu studni, niekoniecznie udane. To dlatego, że w Nawojowej Górze o wodę w ogóle było bardzo trudno. Odtworzona obecnie studnia jest zabezpieczona metalową kratą.

Pierwsza część nowego placu w Nawojowej Górze jest przeznaczona na rekreację, wypoczynek, nieco w głębi jest miejsce do ćwiczeń dla dorosłych, a drugą część placu zagospodarowano na potrzeby dzieci.

Rozpoczęcie budowy obwodnicy Rybnej i wbicie pierwszej łopaty z udziałem ministra Andrzeja Adamczyka władz powiatu krakowskiego i przedstawicieli gminy Czernichów oraz wykonawcy zadania

Pierwsze łopaty wbite pod obwodnicę Rybnej. Nowa droga ma by...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski