Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niespotykane instrumenty i dźwięki - startuje 20. Audio Art

Redakcja
"W Audio Art nie ma rzeczy niemożliwych" - tak mówi o tym kierunku Marek Chołoniewski, kompozytor, dyrektor Festiwalu Audio Art, którego 20. edycja rozpoczyna się jutro w Krakowie.

16-18 listopada, różne miejsca Krakowa

I rzeczywiście, festiwal, który od lat ściąga na imprezy miłośników sztuki najnowszej, przyzwyczaił nas już do artystycznych zaskoczeń, do odkrywania muzyki powstającej niemal z wszystkiego, co nas otacza, m.in. z: tańca, gestów czy brzmienia miasta lub nawet z ciszy. Wielką zaletą Audio Art jest fakt, że kompozytor staje się nie tylko twórcą, ale i konstruktorem instrumentów, a jednocześnie i wykonawcą.

Audio Art jest eksperymentalnym kierunkiem przełomu wieków, polegającym na integracji sztuk wizualnych z dźwiękowymi, pokazującym, że sztukę wizualną doskonale można łączyć z dźwiękiem i to na wiele, często zaskakujących sposobów.

Kierunek tworzą kompozytorzy, performerzy, twórcy instalacji dźwiękowych oraz konstruktorzy nowych instrumentów. - Formuła naszego festiwalu jest otwarta. Podstawową zasadą jest łączenie sztuk. Na festiwalu chcemy zaprezentować najciekawsze, często premierowe projekty. Festiwal jest szeroką platformą prezentacji w trzech nurtach: performance, instalacji i koncertów - podkreśla Marek Chołoniewski.

I właśnie kilkadziesiąt projektów artystów z całego świata zostanie pokazanych na rozpoczynającym się tegorocznym Audio Art. Jak zapowiada Marek Chołoniewski "Instalacje pokazywane w tym roku w większości penetrują przestrzeń akustyczną miasta (Smolicki - Street Sampling, Poznańska - Soundmazes) i otwartych przestrzeni plenerowych (Knittel - 4 Pory Roku), a także prezentują oryginalne obiekty akustyczne (Laporte - Khrônos i Pendulum), unikalne instalacje wysokich napięć (Walentynowicz - in fear of dead enigma,Verstraete - testing), czy też niedawno skonstruowaną interaktywną przestrzeń wirtualną (Nowak - ...)".

W bloku koncertów wystapią m.in.: Ignaz Schick z Dawidem Szczęsnym z Berlina (16.11), znany performer Atau Tanaka ze swoim performancem interaktywnym (16.11), słynny felicista Robert Dick z Nowego Jorku, pionier permanentnego oddechu i gry akordowej na flecie poprzecznym (17.11), nowe projekty wideo chińskiego kompozytora Zhang Xiaofu (17.11), Hans W. Koch z Kolonii, prezentujący unikalne alternatywne instrumenty hybrydowe (17.11), czy też znana grupa wrocławska Małe Instrumenty przyjeżdżająca na festiwal z projektem Toy Piano (17.11), słynna wiedeńska skrzypaczka Mia Zabelka (18.11), łącząca wirtuozerię skrzypcową z wyrafinowaną elektroniką (18.11), czy duet kanadyjski Jean-Francoise Laperte i Benjamin Thigpen z premierowym projektem Rust (18.11)

Następna odsłona Audio Art od 22 do 25 listopada. Festiwal odbywa się w czterech miejscach Krakowa: Bunkrze Sztuki, Akademii Muzycznej, Goethe-Institut oraz w Małopolskim Ogrodzie Stuki.

Szczegóły: www.audio.art.pl.

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski