MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niepołomice. Nowa wystawa na krużgankach zamku: opowieść o cichociemnych

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Na krużgankach Zamku Królewskiego w Niepołomicach otwarto wystawę o cichociemnych, przygotowaną we współpracy z Fundacją im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej
Na krużgankach Zamku Królewskiego w Niepołomicach otwarto wystawę o cichociemnych, przygotowaną we współpracy z Fundacją im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej materiały Muzeum Niepołomickiego
Na krużgankach Zamku Królewskiego w Niepołomicach otwarto wystawę historyczną z okresu II wojny światowej, prezentującą sylwetki i dzieje żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych nazywanych cichociemnymi. Ekspozycja jest elementem stałej wystawy „Niepołomice. Miasto, czas i ludzie”, którą można oglądać w Muzeum Niepołomickim.

FLESZ - Relacja z Zaporoża

od 16 lat

Wystawę, którą Muzeum Niepołomickie przygotowało we współpracy z Fundacją im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, podzielono na trzy sekwencje tematyczne.

Jak podaje Marzena Wilczyńska z Muzeum Niepołomickiego, pierwsza część ekspozycji przedstawia koncepcję, ideę istnienia cichociemnych, dzieje ich przeszkolenia i zakres działań, a druga - skupia się wokół działań cichociemnych w kręgu Niepołomic.

Zaprezentowano m.in. sylwetki Józefa Czumy pseudonim Skryty oraz Stanisława Jagielskiego ps. Gacek, którzy pochodzili z okolic Niepołomic. Przypominano też udział cichociemnych w zamachu na Hansa Franka (przeprowadzonym w styczniu 1944 roku w Szarowie w Puszczy Niepołomickiej). Przedstawiono dwie placówki odbiorcze, na które wykonano zrzuty spadochroniarzy. Jedno z takich miejsc znajduje się w Puszczy Niepołomickiej, na terenie Zabierzowa Bocheńskiego.

Trzecia część ekspozycji jest wspomnieniem o losach cichociemnych spadochroniarzy Armii Krajowej zesłanych na tereny byłego ZSRR. Ekspozycja upamiętnia również ostatniego z cichociemnych, płk. Aleksandra Tarnawskiego, który zmarł w marcu tego roku w wieku 101 lat.

Wystawa na krużgankach zamku jest czynna codziennie. Można zwiedzać ją bezpłatnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski