Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni uczą się chodzić

Redakcja
Piotr od niedawna ćwiczy na lokomacie pod okiem terapeuty Mateusza Radzkiego. Robi postępy, ale przed nim jeszcze wiele pracy. Fot. Dorota Dejmek
Piotr od niedawna ćwiczy na lokomacie pod okiem terapeuty Mateusza Radzkiego. Robi postępy, ale przed nim jeszcze wiele pracy. Fot. Dorota Dejmek
Rozmowa z dr ALICJĄ TURCZYK, dyrektorem NZOZ "Pasternik", o innowacyjnym robocie, który osobom na co dzień poruszającym się na wózkach lub o kulach umożliwia zautomatyzowaną terapię chodu w wirtualnej rzeczywistości

Piotr od niedawna ćwiczy na lokomacie pod okiem terapeuty Mateusza Radzkiego. Robi postępy, ale przed nim jeszcze wiele pracy. Fot. Dorota Dejmek

- W NZOZ "Pasternik" znajduje się jedyny w naszym regionie aparat Lokomat Pro 6. Do czego służy to urządzenie?

- Lokomat to innowacyjny robot, który wspiera reedukację chodu osób niepełnosprawnych. Dzięki urządzeniu osoby, które na co dzień poruszają się na wózkach lub z innym zaopatrzeniem ortopedycznym, po założeniu ortez robota, mogą pochodzić w wirtualnej rzeczywistości. To pierwsze na świecie urządzenie, które umożliwia zautomatyzowaną terapię chodu oraz jest rozszerzeniem i uzupełnieniem rehabilitacji.

- Czy to oznacza, że po treningach chorzy wstaną z wózków i będą mogli samodzielnie chodzić?

- Na pewno nie wszyscy i nie od razu. Urządzenie pomaga przywracać zdolność chodzenia osobom z uszkodzeniem centralnego układu nerwowego, schorzeniami neurologicznymi oraz urazami po wypadkach. Ale jedynie długotrwała terapia ma udowodnioną skuteczność. Potrzeba więc wiele sesji przeprowadzanych dwa, trzy, czasem więcej razy w tygodniu. Wówczas wyniki są rzeczywiście bardzo dobre. Terapia chodu z zastosowaniem Lokomatu jest z powodzeniem stosowana w krajach Europy i Ameryki, a jej skuteczność potwierdza wiele prób klinicznych.

- Jak przebiega trening?

- Lokomat składa się z bieżni oraz systemu dynamicznego odciążenia, do którego trzeba umocować pacjenta. Umożliwia to trening również osobom, które nie są w stanie ćwiczyć pod pełnym obciążeniem własnej masy ciała. Czas treningu dostosowany jest indywidualnie do pacjenta, zwykle jest to 20-60 minut. Parametry chodu - prędkość, długość kroku, zakresy ruchu w stawach biodrowych i kolanowych można dla każdego rehabilitowanego ustawiać dowolnie. Lokomat wspierany jest nowoczesnym interface'm komputerowym, który pozwala na rehabilitację z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości.

- Czyli system wymusza prawidłowy wzorzec chodu?

- Tak, urządzenie pozwala na precyzyjne wykonanie cykli chodu o wzorcu maksymalnie zbliżonym do naturalnego. Jest to niezbędny element w reedukcji utraconej lub zaburzonej funkcji chodu, stymuluje bowiem tworzenie się nowych połączeń nerwowych w centralnym układzie nerwowym. Takie warunki ciężko jest uzyskać w tradycyjnej terapii, gdzie - niestety - często dochodzi do utrwalania się patologicznych wzorców chodu.

- W jakich przypadkach można stosować Lokomat?

- Rehabilitacja z wykorzystaniem tej technologii wskazana jest między innymi dla osób po udarach, urazach rdzenia kręgowego lub mózgu, dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym oraz mózgowym porażeniem dziecięcym. Lokomat wykorzystuje się również u pacjen- tów po wszczepieniu endoprotez, u chorych cierpiących na choroby zwyrodnieniowe stawów kończyn dolnych, rdzeniowy zanik mięśni, chorobę Parkinsona lub u osób, u których mięśnie są osłabione z powodu braku ruchu.

- Terapeuta może zaobserwować, jak stopniowo poprawia się stan pacjenta. Ale czy możliwa jest obiektywna ocena skuteczności prowadzonej terapii?

- Sam Lokomat posiada znaczne możliwości oceny prowadzonej terapii, ale my w naszym szpitalu stosujemy jeszcze dodatkowe narzędzie - bezprzewodową elektromiografię powierzchniową (EMG). Jesteśmy jedynym ośrodkiem w Polsce, który połączył rehabilitację z użyciem Lokomatu z jednoczesnym zastosowaniem EMG. Umożliwia to terapeutom pełną ocenę skuteczności prowadzonej terapii i ocenę poziomu reakcji mięśniowej na zastosowane bodźce.
- Czy EMG stosuje się tylko do oceny stanu pacjentów rehabilitowanych z użyciem Lokomatu?

- Nie tylko. EMG jest urządzeniem badającym aktywność dowolnie wybranych mięśni powierzchownych. Przypomina to pomiar aktywności mięśnia sercowego, czyli EKG, z tą różnicą, że pomiar pochodzi z mięśnia szkieletowego, a nie z serca. Badanie wykorzystane jest m.in. w celach diagnostycznych, do oceny skuteczności przeprowadzonej fizjoterapii oraz dzięki informacji zwrotnej, którą otrzymuje pacjent w trakcie rehabilitacji, do pracy terapeutycznej. EMG daje możliwość obiektywnej oceny skuteczności zastosowanej fizjoterapii. Możemy sprawdzić, na ile rehabilitacja jest skuteczna dla chorego.

Rozmawiała Dorota Dejmek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski