MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niedźwiadek wylądował w polu

(ALG)
Młodzież szkolna pod obeliskiem w Wierzbnie
Młodzież szkolna pod obeliskiem w Wierzbnie FOT. ARCHIWUM GOK W KONIUSZY
Wierzbno. W nocy z 21 na 22 maja 1944 roku na polu w Wierzbnie wylądował Leopold Okulicki „Niedźwiadek” . Towarzyszyła mu grupa żołnierzy tzw. Cichociemnych.

Zrzut odbierali żołnierze miejscowej placówki Armii Krajowej „Kłos”. Leopold Okulicki zatrzymał się następnie na krótko w gospodarstwie Fryderyka Marcińskiego w sąsiedniej Szarbi, gdzie do dzisiaj funkcjonuje niewielkie muzeum poświęcone Okulickiemu i AK, której był ostatnim dowódcą. To stąd, furmanką a potem pociągiem wyruszył do okupowanej Warszawy.

Lądowanie w Wierzbnie można też uznać za symboliczny początek ostatniego etapu w życiu generała, zakończonego udziałem w procesie szesnastu przywódców Polski Podziemnej i śmiercią w moskiewskim więzieniu na Łubiance. Okoliczności tej śmierci do dzisiaj nie zostały ostatecznie wyjaśnione, ale towarzysze broni generała nie mają wątpliwości, że został zamordowany.

W gminie Koniusza kolejne rocznice lądowania Okulickiego są uroczyście obchodzone. Nie inaczej było również w tym roku. Pod obeliskiem upamiętniającym majowy zrzut – przedstawiciele organizacji kombatanckich, samorządu, poczty sztandarowe, młodzież szkolna złożyli kwiaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski