Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Marek Wysocki - Pan Samochodzik

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
fot. Fototeka
Urodził się w 1956 roku, w Wołominie. Jako dziecko wcale nie marzył o aktorstwie - zanim zaczął stawiać pierwsze kroki na scenie, pracował jako II pilot w lotnictwie cywilnym. Kiedy wreszcie zdecydował się zdawać do warszawskiej PWST, będący wówczas na czwartym roku Wojciech Wysocki miał powiedzieć „Jeden Wysocki odchodzi, drugi Wysocki przychodzi”. Marek dyplomu warszawskiej szkoły teatralnej jednak nie otrzymał. Studia ukończył w 1981 roku na wydziale aktorskim łódzkiej „filmówki”.

Przed kamerą debiutował w wieku 24 lat, w filmie „Ciosy”. Potem grał w „Haraczu szarego dnia” (za te dwie role otrzymał nagrodę im. Zbigniewa Cybulskiego), „Ultimatum” i „Penelopach”. Na scenie zaś, wcielił się m.in. w Zbyszka w „Moralności Pani Dulskiej” i Dymytra w „Braciach Karamazow”.

Po 1989 rzadko pojawiał się na ekranie. Ostatnim filmem, w jakim można było go oglądać był „Ryś” z 2007 roku, gdzie wystąpił u boku Krzysztofa Kowalewskiego, Anny Korcz i Jerzego Turka.

Jednak największą sławę (zwłaszcza wśród dziecięcej publiczności) przyniosła Markowi Wysockiemu tytułowa rola w „Panu Samochodziku i praskich tajemnicach”. Jako odtwórca tej postaci zastąpił Stanisława Mikulskiego, który występował we wcześniejszych częściach serii. Pozycję Wysockiego, jako dziecięcego ulubieńca, ugruntowała jego praca przy tworzeniu telewizyjnego programu „Tik-tak”. Aktor, wraz z Krzysztofem Marcem, napisał muzykę i słowa do piosenek wykorzystywanych w audycji.

Marek Wysocki był też zaangażowanym animatorem życia kulturalnego. Stworzył dwie imprezy muzyczne: Ogólnopolski Festiwal Piosenki Międzywojennej Orchidea w Wołominie i Ogólnopolski Festiwal Piosenki Musicalowej im. G. Gershwina w Ząbkach. Był też założycielem Wydziału Aktorskiego w Wyższej Szkole Komunikowania i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia w Warszawie. Minister Kazimierz Dejmek przyznał mu odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Był też laureatem Złotego Ekranu i Asa Sukcesu.

Wysocki zdobył również pewną popularność za granicą. Został nominowany do amerykańskiej nagrody World Championship za najlepsze widowisko telewizyjne w Tunezji w 1997 roku, był też laureatem nagrody Ministra Kultury Tunezji.

Marek Wysocki zmarł w piątek, przyczyna śmierci artysty nie jest znana. Miał 61 lat.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 12. Zróbże, idźże, weźże

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski