Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie trać głowy. Chroń się przed groźnymi nowotworami. Poradnik małopolskiego NFZ

Redakcja
Nowotwory języka, nosa, ucha, krtani, tarczycy czy gardła często rozwijają się w ukryciu, a ich pierwsze symptomy łatwo pomylić z objawami niegroźnych infekcji górnych dróg oddechowych.
Nowotwory języka, nosa, ucha, krtani, tarczycy czy gardła często rozwijają się w ukryciu, a ich pierwsze symptomy łatwo pomylić z objawami niegroźnych infekcji górnych dróg oddechowych. Fot. Freepik.com
Długotrwała chrypka, kłopoty z przełykaniem, przewlekły ból gardła mogą być objawem groźnych nowotworów głowy i szyi. Każdego roku raka z tej grupy diagnozuje się u około 11 tysięcy osób.

Nowotwory okolic głowy i szyi lekarze zaliczają do grupy tych, z którymi najtrudniej skutecznie walczyć. Liczba zachorowań na nie stopniowo wzrasta – każdego roku są diagnozowane u około 11 tysięcy osób. Ryzyko ich rozwoju jest zaś szczególnie wysokie wśród mężczyzn po 45. roku życia. Chorują oni aż pięć razy częściej niż kobiety.

W pierwszym stadium choroby szansę na skuteczne leczenie to nawet 95 proc. Nowotwory języka, nosa, ucha, krtani, tarczycy czy gardła często rozwijają się jednak w ukryciu, a ich pierwsze symptomy łatwo pomylić z objawami niegroźnych infekcji górnych dróg oddechowych. W efekcie pacjenci najczęściej słyszą diagnozę dopiero, gdy nowotwór jest już zaawansowany, zaś terapia znacznie trudniejsza.

Nowotwory szyi i głowy - główne czynniki

Do najważniejszych czynników ryzyka rozwoju nowotworów głowy i szyi należy m.in. nadużywanie alkoholu i palenie papierosów. W dymie tytoniowym, jakim palacze raczą siebie i swoje otoczenie, znajduje się cały szereg szkodliwych substancji, także takich, które mogą powodować nowotwory. Szczególnie niebezpieczne jest jednoczesne sięganie po dymka i drinka. Przez podrażnioną alkoholem błonę śluzową w jamie ustnej przenika bowiem więcej substancji chemicznych zawartych w dymie tytoniowym. Na rozwój guzów w okolicy szyi i głowy wpływ ma także niedostateczna higiena jamy ustnej i nieleczone choroby zębów i dziąseł oraz zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego.

Nie bój się lekarza

Jakie niepokojące objawy powinny skłonić każdego z nas do wizyty u lekarza?
Lekarze wśród nich wymieniają:

  • ból gardła
  • ból w trakcie przełykania
  • niepokojące owrzodzenie w jamie ustnej
  • czerwony lub biały nalot w jamie ustnej
  • przewlekłą chrypkę
  • guz na szyi
  • jednostronną niedrożność nosa
  • krwawienia z nosa
  • powiększenie węzłów chłonnych na szyi

Jeśli któryś z tych symptomów utrzymuje się u ciebie dłużej niż trzy tygodnie, nie czekaj – zgłoś się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. W razie podejrzenia nowotworu, twój lekarz rodzinny skieruję cię na dalszą diagnostykę.

Zmień nawyki, zaszczep dziecko

Szansą na ograniczenie ryzyka rozwoju nowotworów głowy i szyi jest zmiana codziennych nawyków. Krok pierwszy to rzucenie palenia. Na rozstanie z dymkiem nigdy nie jest za późno, a za zerwanie z papierosowym nawykiem będą wdzięczne także twoje płuca czy serce.

Ogranicz do minimum sięganie po alkohol, dbaj o higienę jamy ustnej i regularnie odwiedzaj stomatologa. Prowadź zdrowy tryb życia – odpoczywaj aktywnie, dbaj o odpowiednio długi, nieprzerywany sen, zdrowo się odżywiaj.

W przygotowywaniu wartościowych posiłków dla ciebie i twoich bliskich pomoże ci portali Diety NFZ z bezpłatnymi jadłospisami opartymi o dietę DASH, które z łatwością dostosujesz do swoich potrzeb.

Jeśli jesteś rodzicem, zaszczep swoje dziecko przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Odpowiada on nie tylko za rozwój raka szyjki macicy, ale może również prowadzić do rozwoju nowotworów głowy i szyi. Szczepionka przeciwko HPV trafiła na listę bezpłatnych leków dla dzieci do 18 roku życia. Oznacza to, że z tego rodzaju profilaktyki bez opłat mogą skorzystać dzieci i młodzież przed osiągnięciem pełnoletności.

Środa z Profilaktyką w internecie

Nowotworom głowy i szyi jest poświęcona kolejna odsłona cyklu „Środa z Profilaktyką”. Materiały edukacyjne można znaleźć na stronie internetowej małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl oraz na profilu Akademii NFZ w serwisie YouTube.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nie trać głowy. Chroń się przed groźnymi nowotworami. Poradnik małopolskiego NFZ - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski