MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie dla wszystkich współwłasność zamiast użytkowania wieczystego

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Prawo. Przekształcenia prawa do gruntów mogą ominąć spółdzielnie mieszkaniowe.

Najważniejszym zapisem projektu ustawy o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność gruntów jest wprowadzenie automatycznego mechanizmu dla takich przekształceń prawa do nieruchomości.

To oznacza, że gminy nie będą już mogły odmówić przekształceń, choć jako rekompensatę dostaną prawo do pobierania za to dodatkowej rocznej opłaty przez okres 20 lat. I tak na tym stracą, bo zdarzało się, że waloryzacja stawek za użytkowanie wieczyste znacznie przekraczała poziom inflacji, a wnoszone przez mieszkańców opłaty przynosiły spory dochód samorządowi.

Ale okazuje się, że nie wszyscy właściciele mieszkań skorzystają z nowych regulacji. Zwracają na to uwagę analityk Bartosz Turek (Lion’s Bank) i radca prawny Bartłomiej Dąbrowski (Idea Bank). Według nich, projekt nowej ustawy o macoszemu traktuje członków spółdzielni mieszkaniowych.

„W ich przypadku z automatu użytkowanie wieczyste nie musi wcale zmienić się we własność. Problem pojawi się wtedy, gdy żaden ze spółdzielców nie zdecydował się na przekształcenie swojego prawa spółdzielczego (lokatorskiego lub własnościowego) w pełne prawo własności. Takich przypadków może być sporo, bo przecież nie każdy spółdzielca jest niezadowolony z tego jak zarządzana jest jego nieruchomość i wcale nie przeszkadza mu, że posiada spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zamiast prawa własności” - czytamy w opinii „Użytkowanie wieczyste zniknie, ale nie w spółdzielniach” autorstwa analityka Lion’s Banku i radcy prawnego Idea Banku.

Ich zdaniem, jeśli w bloku są sami spółdzielcy, to projektowane prawo nie zadziała. - Może to być tym bardziej frustrujące, że spółdzielcy często wnoszą opłaty z tytułu użytkowania wieczystego od wielu lat. Wpłacili na konto gminy niemałe kwoty. Dla porównania świeżo upieczony nabywca lokalu deweloperskiego z automatu zostanie nobilitowany na właściciela parceli, nawet jeśli nie zdążył jeszcze wpłacić żadnej opłaty za użytkowanie - twierdzą eksperci.

I przypominają, że część spółdzielni mieszkaniowych ma budynki postawione na działkach o nieuregulowanym stanie prawnym. - Trudno, aby w tym przypadku ustawa nakazała przekształcenie prawa do gruntu w __pełną własność - zauważają.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski