MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Neuronobel

Redakcja
Korespondencja "Dziennika" ze Sztokholmu Szwedzka Akademia Nauk przyznała tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii trzem uczonym. Laureatami zostali: Szwed Arvid Carlsson i dwaj Amerykanie - Eric Kandel i Paul Greengard. Otrzymali nagrodę za badania nad funkcjami przesyłania sygnałów z mózgu do systemu nerwowego.

Nagroda w dziedzinie medycyny i fizjologii

Nagroda w dziedzinie medycyny i fizjologii

Korespondencja "Dziennika" ze Sztokholmu

 Szwedzka Akademia Nauk przyznała tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii trzem uczonym. Laureatami zostali: Szwed Arvid Carlsson i dwaj Amerykanie - Eric Kandel i Paul Greengard. Otrzymali nagrodę za badania nad funkcjami przesyłania sygnałów z mózgu do systemu nerwowego.
 Karolinska Institutet w Sztokholmie zaznaczyła, że uczeni otrzymali nagrodę za przełomowe rezultaty badań umożliwiające zrozumienie przyczyn chorób psychicznych i neurologicznych. Badania trzech naukowców umożliwiły również opracowanie nowych lekarstw.
 77-letni Carlsson jest profesorem na Wydziale Farmakologii Uniwersytetu w Göteborgu. Otrzymał nagrodę za odkrycie, że substancją, która wysyła sygnały z mózgu i kontroluje ruch, jest dopamina. Jego badania dowiodły, ze choroba Parkinsona spowodowana jest właśnie niedoborem dopaminy w niektórych częściach mózgu. Odkrycie doprowadziło do opracowania lekarstw stosowanych przy leczeniu choroby Parkinsona. Badania Carlssona wyjaśniły również działanie niektórych lekarstw w leczeniu schizofrenii.
 - Nowe metody leczenia schizofrenii, chorób Parkinsona i Huntingtona ułatwia życie cierpiącym na nie. Bardzo się cieszę, że moje badania spotkały się z tak wysokim uznaniem - powiedział Carlsson.
 Eric Kandel urodził się w 1929 roku w Austrii, lecz posiada obywatelstwo amerykańskie i pracuje na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Odkrył, że zmiany w efektywności impulsów synapsów (połączeń neuronów) odgrywają główną rolę w uczeniu się i zapamiętywaniu.
 Paul Greengard, urodzony w 1925 roku, jest profesorem farmakologii i psychiatrii na Uniwersytecie Rockefellera w Nowym Jorku. Ofkrył, że fosforylacja białek jest ważna dla formowania się pamięci.

ZBIGNIEW KUCZYŃSKI

 - Dzięki badaniom Kandela, Greengarda i Carlssona wiemy dużo więcej o wzajemnym współdziałaniu i przesyłaniu informacji pomiędzy komórkami nerwowymi w mózgu - powiedział PAP prof. Leszek Kaczmarek z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN im. M. Nenckiego w Warszawie.
 - Eric w zasadzie pokazał, że można badać molekularne podłoże uczenia się i pamięci na poziomie molekularnym. Tego nikt do tej pory w tym stopniu nie pokazał - mówi prof. Kaczmarek.
 Prof. Edmund Przegaliński, dyrektor Instytutu Farmakologii PAN wskazuje, że odkrycia noblistów mają ogromne znaczenie w terapii chorób neurologicznych, czy szczególnie psychiatrycznych takich jak depresja czy schizofrenia, które wiążą się w dużym stopniu z zaburzeniami systemów neuroprzekaźnikowych.

(PAP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski