Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Naukowcy z AGH stworzyli ultraszybką kamerę rentgenowską

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Innowacyjne urządzenie opracowane przez badaczy z Akademii Górniczo-Hutniczej jest bardzo precyzyjne i pozwala na rejestrowanie nawet 20 tysięcy klatek na sekundę.

Kamera służy do obrazowania promieniowania rentgenowskiego. Do badania struktury materiałów czy prześwietlania wnętrz obiektów wykorzystuje fotony o odpowiedniej energii.

- Zastosowany przez nas system pozwala na większą dokładność niż w przypadku urządzeń dotychczas używanych - tłumaczy prof. dr hab. inż. Paweł Gryboś z Katedry Metrologii i Elektroniki AGH, jeden z twórców urządzenia. Dzięki rozróżnieniu poszczególnych fotonów obraz otrzymywany przy użyciu innowacyjnej kamery jest dużo wyraźniejszy. Dawka promieniowania wykorzystywana w trakcie badania jest zaś mniejsza niż w przypadku tradycyjnych urządzeń

Dzieło krakowskich naukowców ma trafić na rynek w przyszłym roku. Na początku wykorzystywane będzie przede wszystkim w badaniach struktury materiałów czy w wykrywaniu ich uszkodzeń. Kamera pomóc może inżynierom nadzorującym jakość produkcji w różnych dziedzinach gospodarki, chemikom, fizykom, badaczom sztuki czy celnikom prześwietlającym bagaże podróżnych.

Ogromną rolę wynalazek odegrać może także w medycynie. Pozwoli bowiem na jeszcze bardziej precyzyjne obrazowanie medyczne, powszechnie stosowane w diagnostyce chorób.

- Kamera może być wykorzystywana w mammografii czy tomografii komputerowej. Rejestrując i selekcjonując fotony o różnych energiach, pozwoli na wydobycie z obrazu rentgenowskiego nowych informacji, minimalizując przy tym dawkę szkodliwego promieniowania X - mówi prof. Gryboś. Żeby wynalazek mógł posłużyć pacjentom, konieczne jest wykonanie eksperymentalnych badań i uzyskanie wymaganych pozwoleń.

Prace nad ultraszybką kamerą trwały 3 lata i były finansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Innowacyjność urządzenia doceniono na 44. Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości, Nowoczesnej Techniki i Wyrobów „Geneva Inventions 2016”, gdzie kamera z AGH zdobyła złoty medal z wyróżnieniem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski