MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najlepszy Radny Nowej Huty

Redakcja

Michał Drewnicki

Urodziłem się 22 lata temu w Nowej Hucie, w Krakowie, mieszkam w os. Złotego Wieku od początku. Z moją rodziną wiąże się bardzo ciekawa historia, że dziadek z babcią oraz nowonarodzonym wujkiem przyjechali do Nowej Huty w 1957 roku jako Polacy z kresów z terenów Wileńszczyzny, miasteczko obok majątku Piłsudskiego. Dziadek dostał od razu jako człowiek wykształcony pracę w Kombinacie (nigdy nie zapisał się do partii!). Z kolei dziadkowie od strony mamy pochodzą z tych terenów (Kościelniki i okolice, teraz Dzielnica XVIII Nowa Huta).

Od najmłodszych lat interesowałem się lokalnymi sprawami, uczestniczyłem w lokalnych inicjatywach. Wykształcenie: SP85 w os. Złotego Wieku, GM37 w os. Złotego Wieku, II Liceum ul. Sobieskiego, a aktualnie? Studiuję na AGH, na Wydziale Geologii, Geodezji i Ochrony Środowiska. W 2010 roku w ostatnim możliwym dniu zgłaszania kandydatur zdecydowałem się kandydować, ale byłem stuprocentowo przekonany o słuszności mojej dezycji. Odważyłem się, bo miałem pewną wizję zmian i działań. Pokonałem 5 doświadczonych kandydatów, a w radzie powierzone mi zostało stanowisko Przewodniczącego Komisji Praworządności. Postanowiłem zająć się sprawami wizerunku Nowej Huty, infrastrukturą szerokorozumianą, Fortami, oraz nowatorskimi inicjatywami, by pokazać, że Nowa Huta to nie ubogi krewny centrum Krakowa i jako reprezentant mieszkańców działać w ich imieniu. W tym roku odbyły się u nas np. „Żywa Lekcja Historii” (wysyłałem do Dziennika Polskiego zaproszenie) „Zawody Sportów Ekstremalnych” „Bitwa o Mistrzejowice” (na nowym Skate Parku). Na przyszły rok planuję następne historyczne, ciekawe pokazy, rekonstrukcje. Z początku ludzie podchodzili niepewnie, że młody, że nie poradzi sobie, ale udowodniłem, ze jeśli są chęci i ambicje da się dużo zrobić, a potwierdzeniem słuszności realnych działań jest zdobycie tytuły na najlepszego radnego nowej huty. Uważam to nie za przygodę, ale za drogę do podejmowania dalszych inicjatyw. Jakie są moje plany? Walczyć ze stereotypami, by ludzie krzywo nie patrzyli na nowohucian. Mam pewne pomysły ;)

Zawsze myślałem o sobie jako o romantyku- romantyzm z całym swoim pięknem jako epoka i wartości, a zostając radnym zacząłem realizować postulaty pozytywistyczne i wiem, że jest to dobre.

 

Wojciech Krzysztonek

Urodzony 27 października 1981 roku w Krakowie; żonaty; mgr politologii.

Od 10 lat związany z czyżyńskim samorządem. W 2002 roku został po raz pierwszy wybrany radnym Dzielnicy XIV; od stycznia 2011 roku jest jej przewodniczącym. Jeden z założycieli Porozumienia Dzielnic Nowohuckich. Od samego początku, tj. od 2004 roku, jest członkiem komitetu organizacyjnego cyklu koncertów „Nowa Huta. Dlaczego Nie?!”. W 2010 roku został wyróżniony Złotą Odznaką Honorową za szczególne zasługi dla Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Od kwietnia tego roku pełni funkcję sekretarza Platformy Obywatelskiej RP w Krakowie.

Jako przewodniczący m.in.: był pomysłodawcą organizacji otwartych, regularnych spotkań radnych z mieszkańcami oraz utworzenia Czyżyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych; doprowadził do wpisania do rejestru zabytków części byłego pasa startowego; przyczynił się do opracowania dokumentacji na oświetlanie Parku Lotników Polskich; walczy o przebudowę wałów wiślanych; koordynuje coroczną akcję bezpłatnych szczepień przeciwko grypie; od 10 lat co roku organizuje imprezę mikołajkową dla dzieci z biednych rodzin. Za jego kadencji Dzielnica XIV wspólnie z Fundacją Biuro Inicjatyw Społecznych realizuje w Czyżynach projekt „Samorząd z inicjatywą”, który uzyskał ponad 600 tys. zł dofinansowania w ramach mechanizmu szwajcarskiego. Obecnie wspólnie z Instytutem Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie pracuje nad nowym projektem - Czyżyńską Akademią Samorządności, która ma zostać zainaugurowana we wrześniu tego roku.

W wolnych chwilach oddaje się literaturze.

 

Katarzyna Kapelak-Legut

Dla mnie najcenniejsze czyli moje chłopaki Gieniu – szanowny małżonek, Maciuś 7 letni syn ukochany, oraz równie ukochany syn Miłoszek liczący lat 6. Cechuje mnie olbrzymia pokora do życia, wydaje mi się, że wiem co tak naprawdę jest najważniejsze. Czyż nie jest prawdą to, że „kiedy się dobrze zna śmierć, to ma się większą odpowiedzialność za życie? Każda, najmniejsza nawet szansa życia staje się bardzo ważna.” Niestety w swoim życiu musiałam zmierzyć się z chorobą onkologiczną synka i ta sytuacja wpłynęła na postrzeganie „mojego świata”. Wiem, co to znaczy cierpienie, ból, niepełnosprawność, strach…

Jestem niepoprawną optymistką, słuchającą punka, z przeszłością „Jarocińką”, interesującą się historią Żydów, dramatem Holocaustu, II Wojną Światową i literaturą – książki pochłaniam pasjami. Mam w sobie sporą dozę tolerancji – a jedna z dewiz życiowych "W życiu rację mają ci, którzy pozwalają żyć innym". Od prawie dwóch lat jestem członkiem Prawa i Sprawiedliwości.

Moje motto życiowe: cytuję za księdzem Bonieckim „ Nie bierz zbyt serio pochwał, nie obrażaj się. Nie uszczęśliwiaj ludzi według własnej miary. Nie zamartwiaj się ,nie bądź taki ważny. Jeśli widzisz zło i milczysz-podaj się do dymisji. Jeśli chcesz się podobać wszystkim, zapisz się do orkiestry dętej.”

Chciałam zostać lekarzem, ale jestem socjologiem (trochę żałuję). Ukończyłam też studia podyplomowe z zakresu  metod i organizacji pomocy społecznej, funduszy europejskich, zarządzania jakością, studium przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Znam biegle język angielski oraz w stopniu podstawowym język francuski. Od wielu lat pracuję w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, obecnie kieruję tam pracą jednego z Działów, który zajmuje się pomocą innym ludziom. Posiadam także długoletnie doświadczenie jako członek Zespołu ds. Orzekania Osób Niepełnosprawnych, jednocześnie jestem ekspertem ds. oceny wniosków ze środków Unii Europejskiej (MRPO). I generalnie wszystko to mnie cieszy, ale mogłabym być tym lekarzem :)

W Nowej Hucie mieszkam od prawie 10 lat. Wiele kosztowało mnie podjęcie decyzji o zamieszkaniu w tej dzielnicy. Ja rodowita krakowianka ze stereotypowym myśleniem i Huta? To było prawie nie do przejścia. A dziś? Wrosłam w Nią, jest moja, miejscem w którym chcę żyć, wychowywać moje dzieci… czy ją kocham? Tak - w pewnym sensie kocham tej mój mały lokalny szczęśliwy świat.

Jednak uważam, że moja dzielnica nie ma gospodarza, popatrzmy na chodniki, ulice, bloki, zarośnięte trawniki… Huta wieczorami zamiera, nie ma w niej życia… Gdzie są kawiarnie, kluby, miejsca spotkań dla młodzieży ? Nie można tego wszystkiego tłumaczyć brakiem pieniędzy.

Moja przygoda (nie przygoda) z samorządem jest krótka, cały czas się uczę, pomimo przeciwności losu i innych nie koniecznie dla mnie przekonywujących ludzkich działań i decyzji - nie poddam się. „Jeżeli już o coś zabiegasz, idź na całego, w przeciwnym razie nawet nie zaczynaj.” Pamiętam co obiecałam moim wyborcom i słowa dotrzymam!

 

Elżbieta Pyka

Elżbieta Pyka w 1969 roku zamieszkała na os. Tysiąclecia i mieszka tam do dziś. Od 1984 roku działa w związkach i stowarzyszeniach zrzeszających emerytów i rencistów. Obecnie jest prezesem Krakowskiego Związku Emerytów, Rencistów i Osób Niepełnosprawnych, który zrzesza 1100 członków , w większości osób z Nowej Huty.

Pani Elżbieta pomaga osobom starszym – organizuje dla nich wczasy, wyjazdy, akcje charytatywne, szuka sponsorów. Przez trzy kadencje radna dzielnicy Mistrzejowice. W radzie dzielnicy reprezentuje interesy nowohuckich seniorów.

 

Kamil Bartosik

Urodziłem się 25.07. 1982 r., w Krakowie i od urodzenia jestem związany z Nową Hutą. To tutaj uczęszczałem do szkoły i realizowałem swoje młodzieńcze pasje, grając w piłkę nożną na nowohuckich boiskach. Tuż po zdobyciu dyplomu z zakresu prawa i administracji publicznej rozpocząłem pracę jako asystent wicemarszałka Małopolski. Był to dla mnie czas zdobywania cennego doświadczenia w administracji publicznej, ale też realna szansa zapoznania się z problemami Małopolan. Co najważniejsze, praca w samorządzie zaszczepiła we mnie wolę brania spraw w swoje ręce i zmieniania otaczającej rzeczywistości. Dlatego zdecydowałem się wystartować w 2011 r. w wyborach samorządowych do Rady dzielnicy XVI Bieńczyce. Teraz chcę spożytkować swój młodzieńczy zapał i zdobytą wiedzę dla dobra mieszkańców naszej dzielnicy. Obecnie pracuję w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego na stanowisku Kierownika Zespołu ds. Propozycji Kulturalnych.

Urodzony: 25 lipca 1982 r., w Krakowie

Wykształcenie: wyższe, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Andrzeja F. Modrzewskiego

Doświadczenie zawodowe:

* 2011 - do chwili obecnej - Kierownik Zespołu ds. Propozycji Kulturalnych w UMWM

* 2008 - 2011 - Asystent Wicemarszałka Województwa Małopolskiego

Doświadczenie samorządowe:

* 2011 - do chwili obecnej - Radny Dzielnicy XVI Bieńczyce

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski