Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepszy czas na naprawy

Monika Kaczyńska
Zanim kupimy materiały, powinniśmy sprawdzić, czy posiadają certyfikaty gwarantujące jakość
Zanim kupimy materiały, powinniśmy sprawdzić, czy posiadają certyfikaty gwarantujące jakość Fot. 123RF
Porady. Remontowy maj z narzędziami budowlanymi oraz kalkulatorem w dłoni

Maj to dobry czas na gruntowne porządki, a także drobne remonty, szczególnie dla tych, którzy po zimie nie mieli jeszcze czasu ich wykonać. Warto pozbyć się zbędnych rzeczy, „chomikowanych” przez lata, które po prostu zagracają przestrzeń i negatywnie wpływają na komfort mieszkania.

Dobre plany ułatwiają wykonanie prac
Mimo że wciąż jeszcze nie jest najcieplej, to spokojnie można już spakować zimową odzież i zrobić w szafie miejsce na wiosenno-letnią garderobę. Warto również przeprowadzić solidne porządki w kuchni i łazience, umyć okna, a także uprać zasłony, dywany czy wykładzinę.

Ci, którzy nie mają w planach gruntownej zmiany wystroju w ramach przeprowadzania wiosennej metamorfozy czterech kątów, mogą tylko odmalować ściany. Ten stosunkowo prosty i ekonomiczny zabieg może nadać pomieszczeniom nową energię, która pozytywnie będzie oddziaływać również na domowników.

Właściciele domów lub mieszkań z parterem na pewno powinni wykorzystać ten czas do przygotowania ogrodów do sezonu. Warto zatroszczyć się o pielęgnację roślin, trawnik czy konserwację mebli ogrodowych.

Koniecznie sprawdźmy stan rynien. Zdarza się jednak, że sama zmiana koloru ścian i drobne naprawy nie pomogą, aby mieszkać komfortowo.

– W naszym klimacie, gdzie sezon grzewczy trwa ponad sześć miesięcy, trudno mówić o wygodnym, przyjaznym wnętrzu domu, który nie był poddany termomodernizacji – _mówi Krzysztof Krzemień z Termo Organiki. – Przyjmuję za pewnik, że właściciele nieocieplonych domów podsumowując koszty ogrzewania ostatniej zimy poważnie zastanowią się nad wykonaniem ocieplenia ścian zewnętrznych. Warto wiedzieć, że dobrze wykonana izolacja ścian termicznych może przynieść właścicielowi domu oszczędności liczone w _tysiącach złotych rocznie.

Niezależnie od tego, czy w planach uwzględnione zostały jedynie wiosenne porządki, malowanie ścian czy przygotowanie do generalnego remontu warto pamiętać, że przed podjęciem jakichkolwiek kroków związanych z pracami remontowo-budowlanymi, należy się do nich dobrze przygotować.

Lepiej wykorzystać nawet dwa dni weekendu tylko na odpowiednie zaplanowanie prac i przygotowanie do remontu niż później żałować nieprzemyślanych decyzji. Jedną z najważniejszych rzeczy przed przystąpieniem do remontu, jest określenie jego zakresu. To niby banał, ale wielu z nas pomija ten etap, następnie musi „improwizować” w czasie akcji, co prowadzi do bałaganu, wydłużenia jego trwania oraz często niepotrzebnie zwiększa koszty.

Tradycyjny, zwykły remont czterech kątów związany jest z takimi pracami jak: malowanie ścian, montaż oświetlenia, ułożenie terakoty i/lub glazury, wymiana ceramiki łazienkowej, cyklinowanie podłóg, itd. Należy dokładnie przemyśleć jakie prace remontowe chcemy wykonać i określić ich kolejność. Ma to kluczowe znaczenie przy większych remontach.

Przed każdym z nich warto więc zrobić na własny użytek grafik prac, który je systematyzuje i zapewnia ich zakończenie w terminie. Przygotowując grafik warto mieć na uwadze, aby na jego początku były umieszczane prace wymagające więcej czasu. Istotna jest również kolejność prac. Np. cyklinowanie podłóg wykonujemy przed malowaniem, a wymianę okien przed ociepleniem ścian.

Ilość i jakość materiałów pod kontrolą
Jedną z podstawowych czynności w trakcie przygotowywania się do remontu domu i mieszkania jest dokładne obliczenie powierzchni, których będą dotyczyły prace. Na pomiary zwracamy uwagę zawsze, zarówno przy zakupie kafelków, farby czy ilości styropianu do docieplenia budynku.

Nieprecyzyjne wyliczenia mogą powodować chaos podczas prac remontowych. Stosunkowo niewielki, jeśli będziemy musieli podczas remontu dokupić farbę, zdecydowanie większy, jeśli zabraknie nam płyteky czy styropianu, którego akurat również nie ma najbliższa hurtownia.

Po wybraniu zakresu prac remontowych oraz pomiarach powierzchni, które zostaną, pomalowane, obłożone glazurą czy ocieplone, sporządźmy listę najważniejszych zakupów: rodzaj, typ, kolor, zastosowanie, a następnie sprawdzamy, które produkty są dobrej jakości i czy są dostępne.
Jak to zrobić? Przykładowo, gdybyśmy chcieli wykonać solidne ocieplenie ścian zewnętrznych domu zdecydowanie lepiej wybrać izolator lidera branży np.: styropian w kropki Termo Organiki niż najtańsze zamienniki nieznanych producentów, którzy nie gwarantują oczekiwanych oszczędności na kosztach ogrzewania oraz trwałości inwestycji. To samo dotyczy farb, tu również warto trzymać się sprawdzonych marek takich jak Flugger, Tikurilla czy polska Śnieżka.

Warto zwrócić uwagę na traktowane zazwyczaj po macoszemu kleje do glazury, styropianu czy parkietu. Na nich dużo nie zaoszczędzimy, a kupno byle jakiego kleju może zepsuć cały efekt remontu. Należy sprawdzić czy sprzedawca parkietu, styropianu lub glazury nie rekomenduje jakiegoś konkretnego kleju i jeśli tak jest, to trzymać się rekomendacji zawodowców.

Sprawdzone produkty budowlane posiadają certyfikaty i rekomendacje jakości przyznane przez niezależne, notyfikowane w Unii Europejskiej instytuty badawcze, zajmujące się weryfikacją jakości materiałów budowlanych.

W Polsce tego typu zaświadczenia wydaje Instytut Techniki Budowlanej. Dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czy materiał budowlany, który chcemy kupić, posiada tego typu zaświadczenia.

Stawiamy na zawodowców
Mamy pełny harmonogram i ustalony zakres prac oraz wybrane materiały. Musimy podjąć strategiczną decyzję, czy remont przeprowadzamy we własnym zakresie, czy skorzystamy z ekipy remontowej. Chociaż niektórzy z nas mają wolny czas i są pełni zapału, to lepiej by pewne rodzaje prac, szczególnie te wymagające wiedzy oraz doświadczenia, powierzać profesjonalistom.

Jeśli dotychczas nie umówiliśmy fachowców, możemy mieć duży problem, by znaleźć ich szybko. Próbować jednak zawsze warto. Jak ich szukać? Na najlepszych trafimy z polecenia członków rodziny, przyjaciół oraz znajomych.

Jeśli ta metoda okaże się nieskuteczna, możemy skorzystać z ogłoszeń w prasie oraz na branżowych portalach internetowych. Przed ostatecznym wyborem ekipy zawsze żądajmy od niej referencji, które następnie koniecznie należy sprawdzić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski