MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nad wanną i umywalką

DO
Wybór odpowiedniej baterii jest często podyktowany warunkami technicznymi Fot. Oras
Wybór odpowiedniej baterii jest często podyktowany warunkami technicznymi Fot. Oras
Wyposażanie łazienki w estetyczne, modne, skomponowane stylistycznie urządzenia powinno także uwzględniać względy praktyczne. Często na niewielkiej przestrzeni trzeba przecież umieścić obok siebie wannę, umywalkę, bidet, może również brodzik czy kabinę prysznicową. Do każdego z tych urządzeń doprowadzona jest woda, należy więc pomyśleć, jak będziemy z niej korzystać, by na podłodze nie tworzyły się kałuże po odkręceniu kranu.

Wybór odpowiedniej baterii jest często podyktowany warunkami technicznymi Fot. Oras

WYKOŃCZENIE WNĘTRZ. w nowoczesnych bateriach umieszczane są przełączniki ciśnieniowe zapobiegające zalaniu łazienki

Ważnym elementem wyposażenia są różnego rodzaju baterie: umywalkowe, wannowe, natryskowe, wannowo-prysznicowe, bidetowe. ze względu na typ montażu wyróżniamy: baterie stojące (tzw. sztorcowe), naścienne czy ścienne oraz podtynkowe. Wybór odpowiedniej jest tu często podyktowany warunkami technicznymi, obszernością pomieszczenia, rodzajem urządzeń sanitarnych.
Baterie łazienkowe mają dwa rodzaje uchwytów. Jedne z nich, to tradycyjne, z dwoma kurkami, którymi regulujemy przepływ ciepłej lub zimnej wody i bardziej nowoczesne, gdzie temperaturę i siłę strumienia ustawiamy za pomocą jednego uchwytu, tzw. mieszacza.
Baterie termostatyczne,
gwarantujące stałą temperaturę strumienia wody, mają dwa uchwyty: zawór odcinający dopływ oraz pokrętło do regulacji temperatury. Często są także wyposażone w blokady bezpieczeństwa, dzięki czemu chronią użytkownika przed poparzeniem, np. w czasie mycia pod prysznicem. z kolei bezdotykowe baterie łazienkowe działają na zasadzie czujnika podczerwieni reagującego na ciepło rąk. Wsuwając dłonie pod wylewkę, mechanicznie uruchamiamy strumień wody.
Baterie mogą mieć wylewki o różnej długości. Należy zwrócić uwagę, czy wylewka nie jest zbyt długa, bo wtedy woda będzie się rozpryskiwała po podłodze, a gdy jest za krótka, woda popłynie za krawędź wanny zamiast do jej wnętrza.
Niektóre baterie umywalkowe mają wylewkę wyciąganą (bardzo wygodna funkcja, np. przy myciu włosów) lub dodatkową rączkę natryskową, którą można powiesić obok umywalki (ułatwia mycie brudnych przedmiotów nad muszlą klozetową). Są też modele baterii z wylewką obrotową. Oryginalnym rozwiązaniem jest bateria, której wylewka ma kształt walca opierającego się na nóżce. Woda wypływa z niej kaskadą.
Baterie stojące często wyposażone są dodatkowo w zawór spustowy
- automatyczny korek
otwierany i zamykany za pomocą cięgna zakończonego główką, która umieszczona jest zwykle w tylnej części baterii. Wyciąganie lub wciskanie główki powoduje odpowiednio zamykanie i otwieranie korka, a więc i odpływ wody z wanny czy umywalki (nie zanurzamy rąk w brudnej wodzie). w bateriach bidetowych perlator umocowany jest na przegubie, dzięki czemu można łatwo i w dowolnym kierunku ustawiać strumień wody.
Montowany w bateriach przełącznik, tzw. przerzutka, kieruje strumień wody do wylewki lub do słuchawki prysznicowej. Po przekręceniu pokrętła lub wciśnięciu przycisku następuje zmiana przepływu wody. w nowoczesnych bateriach umieszczane są przełączniki ciśnieniowe, dzięki którym woda zawsze najpierw wypływa z wylewki. Zapobiega to zalaniu łazienki, gdyby na przykład rączka natrysku znajdowała się poza wanną lub była skierowana na zewnątrz (wymagane ciśnienie wody - minimum 1 bara (0,1 MPa).
W przypadku takiego urządzenia ważna jest również jakość wody. Przerzutka nie będzie dobrze działać, gdy woda jest twarda i wewnątrz baterii utworzy się warstwa kamienia. Rączki - tzw.
słuchawki natryskowe
są teraz wyposażane w przełączniki umożliwiające ustawienie kilku rodzajów strumienia, od tradycyjnego po relaksujący, czy tzw. bicz wodny. Warto się jednak zastanowić, czy wielofunkcyjna rączka nie przestanie szybko działać, gdy woda jest twarda i nie należałoby wybrać takiej, którą łatwo można oczyszczać z kamienia.
Kupując baterie natryskowe warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału, z jakiego są wykonane. Powinny być solidne, metalowe, z gładką powłoką, ale baterie w całości powleczone tworzywem sztucznym mają także ważną zaletę - chronią użytkowników przed poparzeniem, gdy temperatura wody niespodziewanie wzrośnie. Długie użytkowanie baterii łazienkowych może zapewnić m.in. wewnętrzny filtr do oczyszczania przepływającej wody. Jeśli go nie mają należałoby kupić filtr siatkowy, który będzie zatrzymywał piasek, rdzę i inne zanieczyszczenia. (DO)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski