MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na zawsze młode?

DD
Fot. Janusz Michalczak
Fot. Janusz Michalczak
Wiele młodych kobiet zaczyna korzystać z zabiegów odmładzających nie po to, aby zlikwidować zmarszczki czy ożywić wiotczejącą skórę. Chcą wyprzedzić negatywne skutki działania upływającego czasu, który nikogo nie oszczędza.

Fot. Janusz Michalczak

Dwudziestolatki i trzydziestolatki wstrzykują botoks, wypełniacze, poddają się dermabrazji i peelingom, a także terapiom laserowym, chociaż ich skóra jest jędrna i gładka. Czy jest to potrzebne? Jeśli chcesz na długie lata zachować młody wygląd i w wieku 40 lat mieć twarz i ciało 25-latki, twoje marzenie może się spełnić - odpowiadają kosmetolodzy. Warunek? Nie czekaj... aż się zestarzejesz. To po prostu profilaktyka...
Na Zachodzie
liczba młodych kobiet regularnie korzystających z zabiegów odmładzających w ostatnich latach rosła wręcz lawinowo - np. w roku 2005 tylko w Stanach Zjednoczonych powiększyła się aż o 81 proc. Polki długo pozostawały w tyle, jednak także u nas trend ten przybrał na sile (chociaż, jak wynika z najnowszej ankiety TNS OBOP, aż 55 proc. z nas twierdzi, że młode osoby nie powinny poddawać się takim zabiegom). Najpoważniejszą przeszkodą jest zapewne bariera finansowa, bowiem nieinwazyjne zabiegi odmładzające, którym poddają się młode kobiety w salonach kosmetycznych, do tanich nie należą - ich koszt waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Ponieważ należy je powtarzać co jakiś czas - zwykle co pół roku - koszty wzrastają wielokrotnie.
Profilaktyczne ostrzykiwanie
Najbardziej popularnym zabiegiem wśród młodych kobiet jest ostrzykiwanie botoksem. Wstrzyknięty botoks czasowo paraliżuje mięśnie, które tracą zdolność kurczenia się, w efekcie "nie marszczy się" też skóra przykrywająca mięsień. Młode kobiety o żywej mimice i tendencji np. do marszczenia czoła, mrużenia oczu, mogą w ten sposób zapobiec powstawaniu bruzd i zmarszczek i odzwyczaić się od nadmiernej ekspresji twarzy. Kiedy po kilku miesiącach substancja przestanie działać, zabieg można powtórzyć. Na wciąż pozostającej w spoczynku skórze twarzy zmarszczki tworzą się o wiele trudniej i wolniej, co - jak przekonują specjaliści - pozwala odsunąć w czasie albo wręcz uniknąć w starszym wieku bardziej inwazyjnych zabiegów, np. operacji plastycznych. Botoks to podobno najskuteczniejsza metoda zapobiegania zmarszczkom. Aby sparaliżowane mięśnie nie sprawiły, że twarz wygląda jak maska lub by nie przyplątały się inne powikłania (np. opadanie powieki), zastrzyki z botoksu powinien wykonać doświadczony specjalista.
Jeszcze młodziej
Dużym wzięciem wśród nieinwazyjnych zabiegów odmładzających cieszą się także wstrzyknięcia kwasu hialuronowego - najczęściej w okolice nosa i ust - oraz mezoterapia, a także mikrodermabrazja, peelingi chemiczne i terapia laserem frakcyjnym.
Kwas hialuronowy to żelowa substancja, która wstrzyknięta na określoną głębokość, pęcznieje i w efekcie naskórek unosi się i wygładza, skóra staje się jaśniejsza i jędrniejsza. Badania wykazują ponadto, że kwas hialuronowy stymuluje wytwarzanie przez komórki skóry nowego kolagenu. Wstrzykuje się go w niewielkich dawkach; znakomicie wypełnia zmarszczki, bruzdy, uwydatnia kości policzkowe, podnosi biust. Jak długo utrzymują się efekty odmładzające? Od 6 do 9 miesięcy - odpowiadają lekarze medycyny estetycznej.
Zabieg mezoterapii polega na płytkim ostrzykiwaniu skóry koktajlem składników - witamin, minerałów, kwasu hialuronowego. Po dwóch, trzech zabiegach skóra staje się gładsza, lepiej nawilżona.
Mikrodermabrazja to mechaniczne ścieranie naskórka za pomocą wyrzucanych pod ciśnieniem kryształów tlenku glinu. Ten zabieg usuwa obumarłe komórki i pobudza produkcję kolagenu w fibroblastach (komórkach skóry właściwej). Efekty uzyskuje się po serii zabiegów, potem warto stosować jeszcze kurację podtrzymującą.
Peelingi chemiczne (kombinacja kwasów) usuwają wierzchnią warstwę martwych komórek skóry, a w skórze właściwej dochodzi do stymulacji produkcji kolagenu i włókien elastynowych, rośnie poziom nawilżenia skóry. Stężenie i rodzaj kwasów kosmetyczka lub dermatolog dobiera indywidualnie do potrzeb skóry pacjentki, także do skóry naczyniowej i wrażliwej.
Laser fraxel
uważa się dziś za jeden najnowocześniejszych i skutecznych sposobów odmładzania i usuwania defektów skóry. Zabiegi pomogą rozwiązać problem blizn potrądzikowych i pooperacyjnych, wygładzą - jeśli istnieją - zmarszczki, skorygują nieestetyczne rozstępy, usuną przebarwienia powstałe w wyniku nagromadzenia rozproszonej melaniny w warstwach skóry, usuną plamy posłoneczne, ostudę, chropowatą skórę, zregenerują i odmłodzą skórę twarzy i ciała. To tylko niektóre z możliwości - zastosowanie lasera jest bardziej wszechstronne i można go dopasować indywidualnie do konkretnego leczenia. Podczas zabiegu głowica lasera emituje wprost do skóry pacjenta tysiące mikroskopijnych wiązek światła - laser uszkadza skórę, aby pobudzić jej regenerację; skóra gojąc się zaczyna produkować kolagen.
Zdaniem niektórych naukowców aż w 90 proc. za to, jak się starzejemy, odpowiadają geny. Nawet jeśli to prawda, zostaje nam 10 proc. do sensownego zagospodarowania. To sporo! Ogromne znaczenie dla młodego wyglądu ma przecież tryb życia - niewykluczone, że zdrowa dieta, regularny ruch na świeżym powietrzu, unikanie używek, spokojny sen, rozładowanie stresów, ochrona przeciwsłoneczna, zrobią dla młodej skóry więcej dobrego niż botoks i wypełniacze.
(DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski