MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na Wawelu można stracić poczucie czasu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Łukasz Gazur
Wśród wawelskich zegarów nie brakuje rarytasów
Wśród wawelskich zegarów nie brakuje rarytasów fot. Andrzej Banaś
Sztuka. Bywają wystawy, na które idziemy w przekonaniu, że to tylko jedna z wielu podobnych prezentacji, tymczasem okazują się oryginalne zarówno pod względem klasy obiektów, jak i aranżacji. Tak właśnie jest z „Zegarami w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu”.

Eksponowane na Wawelu czasomierze ze zbiorów tego muzeum to niejednokrotnie prawdziwe rarytasy. Choćby monstrancyjny zegar z lat 1662–1680, autorstwa Lorenza Wolbrechta z Torunia. Według tradycji był zdobyczą wojenną z odsieczy wiedeńskiej.

Autor: Monika Jagiełło

Poza tym zobaczymy przykład zegara wazonowego autorstwa Davida Fronmillera (z ok. 1660 r.). To rzadkość na rynku antykwarycznym. Ciekawostką są ponadto kaflowe zegary stołowe z gdańskiej pracowni Simona Gintera (ok. poł XVII wieku) i Jakuba Gierke (XVII wiek).

Do tego dzieła pochodzące z pracowni Antoniego Norberta Patka, polskiego emigranta osiadłego w pierwszej połowie XIX wieku w Genewie. Artysta o swej ojczyźnie nie zapomniał. Dowodzi tego na przykład zegarek z kopertą z wizerunkiem Jana III Sobieskiego. Warto dodać, że dziś firma nosząca nazwisko Patka produkuje jedne z najdroższych czasomierzy na świecie.

Zwraca uwagę znakomita aranżacja wystawy, dla której inspiracją była tarcza zegara. Przy okazji obiekty tak wyeksponowano, że mamy okazję obejrzeć niektóre mechanizmy z kilku stron. Krążąc pomiędzy gablotami, można naprawdę stracić poczucie czasu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski