Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Superścieżce stanie „Wierszownik”

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
„Wierszownik” to rzeźba, która stanie na skwerze Mariana Eilego
„Wierszownik” to rzeźba, która stanie na skwerze Mariana Eilego Fot. materiały prasowe
Grzegórzki. „Wierszownik” - tak został nazwany projekt rzeźby, która stanie na skwerze im. Mariana Eilego w ramach przedsięwzięcia Superścieżka.

Przypomnijmy, Superścieżka to projekt, w który zaangażowały się władze miasta, architekci, organizacje pozarządowe i firmy realizujące w okolicy swe inwestycje. Powstanie ona między rondami Mogilskim i Grzegórzeckim - scali należące do różnych właścicieli działki i przekształci je w spójną przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkową.

Przybędzie zieleni, postaną ścieżki spacerowe, boiska, strefa gier i zabaw, siłownie, instalacje wodne, mała architektura i wiele innych elementów.

W ich projektowaniu wzięli udział sami mieszkańcy rejonu al. Powstania Warszawskiego, którzy od dawna skarżyli się na korki, hałas, a także na to, że wzdłuż tej ruchliwej arterii wciąż rosną biurowce i są niszczone ostatnie skrawki zieleni.

To wszystko ma się wreszcie zmienić, a istotną rolę w projekcie Superścieżki będzie odgrywać sztuka w przestrzeni publicznej. Stąd konkurs na rzeźbę, która stanie na skwerze im. Mariana Eilego. Właśnie został on rozstrzygnięty. Zwyciężył projekt „Wierszownik”, przygotowany przez Aleksandra Rokosza i Szymona Ruszczewskiego.

W swej koncepcji postanowili oni nawiązać do patrona skweru i tworzonego przez niego pisma „Przekrój”. Dlatego na rzeźbę składają się betonowe bloki, które wyglądają jak wydłużone czcionki drukarskie i „wyrastają” ukośnie z wyrwy w chodniku. Całość przypomina trójwymiarowa krzyżówkę. - Chcieliśmy pokazać, że „Przekrój” to gra słowem, różnorodność tematów, form i autorów - wyjaśnia Szymon Ruszczewski.

Prace na skwerze Eilego (także te nad realizacją rzeźby) zaczną się w lutym, a ich zakończenie jest planowane na czerwiec. Będzie to zarazem I część projektu Superścieżki, której koszt jest szacowany na ok. 13 mln zł. Na terenach miejskich za inwestycję odpowiada miasto, a w pozostałych częściach sfinansują ją firmy budujące biurowce przy alei Powstania Warszawskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski