Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Bałkanach jednak nie było ludobójstwa

Aleksandra Gersz (AIP)
Haga/Belgrad/Zagrzeb. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze zakończył spór między Serbią i Chorwacją oskarżającymi się wzajemnie o czystki etniczne.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze orzekł wczoraj, że podczas wojny na Bałkanach w latach 1991–1995 Serbia i Chorwacja nie popełniły zbrodni ludobójstwa. Proces, w którym oskarżały się wzajemnie oba kraje, trwał od 1999 r. Na skutek konfliktu na Półwyspie Bałkańskim zginęło 20 tys. ludzi.

Jak podaje Agencja Reutera, Peter Tomka, przewodniczący Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, stwierdził, że oba kraje dopuściły się podczas wojny na Bałkanach wielu zbrodni, ale władzom żadnego z nich nie można udowodnić, że kierowały się zamiarem dokonania ludobójstwa, czyli eksterminacji części lub całości populacji.

Historyczny przełom

Serbski minister spraw zagranicznych Ivica Dačić mówił wcześniej, że wyrok będzie „prawdopodobnie najważniejszym wydarzeniem w historii relacji serbsko-chorwackich”.

– To będzie zakończenie procesu, który trwał aż 20 lat, a zarazem koniec sporu naszych krajów o to, kto dokonał bardziej okrutnych zbrodni – powiedział jeszcze w niedzielę dziennikarzom Ivica Dačić.

Z kolei według chorwackiego ministra sprawiedliwości Orsata Miljenicia głównym celem rządu jest „ustalenie faktów historycznych, a są nimi zbrodnie w Chorwacji podczas wojny na Bałkanach”.

Władze Chorwacji złożyły pozew przeciwko Serbii do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze, głównego organu sądowego ONZ, w 1999 roku.

Zdaniem Chorwacji Serbowie dokonali czystek etnicznych i ludobójstwa między innymi w miejscowości Vukovar we wschodniej Chorwacji, okupowanej przez trzy miesiące w 1991 r. i w rezultacie całkowicie zniszczonej. Jak przypomina BBC News, zginęło wtedy 260 Chorwatów, a tysiące ludzie zostały wysiedlone.

Jak mówiły wcześniej władze Chorwacji, domagają się one, aby Serbia wypłaciła odszkodowanie „wszystkim jednostkom oraz instytucjom, które ucierpiały w wojnie”.

Kontrpozew

Serbia złożyła kontrpozew przeciwko Chorwacji w 2010 roku, oskarżając władze tego kraju o przeprowadzenie w 1995 r. operacji wojskowej „Burza”, w wyniku której tereny Chorwacji musiało opuścić ponad 200 tys. rdzennych Serbów – podaje BBC News. Celem „Burzy” było odzyskanie przez Chorwatów regionu Krajina na granicy z Bośnią, który od początku wojny na Bałkanach znajdował się pod kontrolą wojsk serbskich.

Koniec wrogości

Relacje między niepodległymi już krajami byłej Jugosławii na Półwyspie Bałkańskim w ostatnich latach uległy poprawie. W 2012 roku władze Serbii zaprotestowały jednak przeciwko uniewinnieniu słynnego chorwackiego generała, Antego Gotoviny, oskarżanego o zbrodnie wojenne i przeprowadzenie operacji „Burza”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski