MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Myślenice. Inicjatywa lokalna, czyli pomysły mieszkańców, ich praca plus wsparcie finansowe gminy

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
Podpisanie umów na realizację zadań w ramach Inicjatywy Lokalnej
Podpisanie umów na realizację zadań w ramach Inicjatywy Lokalnej Fot. Katarzyna Hołuj
Myślenice są jedyną w powiecie myślenickim gminą, która wprowadziła formę współpracy z mieszkańcami pod nazwą „Inicjatywa lokalna”. Działa ona od 2017 roku, a z każdą kolejną edycją rośnie liczba składanych wniosków.

Na fakt, że wciąż mało gmin oferuje taką możliwość mieszkańcom, zwróciła niedawno uwagę Najwyższa Izba Kontroli. Jak czytamy na stronie NIK „w jednej piątej badanych gmin nie było uchwał określających tryb i szczegółowe kryteria oceny wniosków składanych przez obywateli”, a ponadto „NIK stwierdziła też przypadki mylenia inicjatywy lokalnej z funduszem sołeckim czy budżetem obywatelskim”.

W gminie Myślenice mieszkańcy mają do dyspozycji zarówno budżet obywatelski, jak i inicjatywę lokalną.

Ta druga forma współpracy polega na tym, że mieszkańcy wychodzą z inicjatywą, którą jest działanie na rzecz lokalnej społeczności, a gmina pomaga im wspierając finansowo realizację ich pomysłu. Przy czym, po stronie inicjatywnej, oprócz samej idei, ważne jest coś jeszcze. To wkład w postaci finansowej, rzeczowej (może to być np. udostępnienie własnego laptopa lub rzutnika na potrzebę projektu) lub pracy społecznej. Minimalny wynosi 15 proc. ogólnych kosztów.

Wniosek może złożyć organizacja pozarządowa, ale wystarczą też dwie osoby fizyczne. Zarówno organizacja jak i np. nieformalna grupa (sąsiedzka lub inna) musi do wniosku dołączyć listę poparcia podpisaną przez co najmniej 20 mieszkańców gminy Myślenice. Nabory organizowane są dwa razy w roku. W tym, jeden jest już za nami, ale będzie jeszcze drugi - na przełomie sierpnia i września. W ramach pierwszego wpłynęło 36 wniosków z czego 16 zdobyło najwyższą liczbę punktów i uzyskało dofinansowanie w kwocie od 1000 do 8000 zł (cała pula to kwota 47 300 zł). W drugim naborze do rozdysponowania będzie 30 000 zł.

- Mieszkańcy mają różne pomysły, na które chcą uzyskać wsparcie. W tym naborze przeważały projekty integrujące społeczność lokalną. Składane były zarówno przez stowarzyszenia, koła gospodyń oraz grupy mieszkańców - mówi Barbara Bylica z Wydział Strategii Rozwoju Gospodarczego i Promocji Urzędu Miasta i Gminy Myślenice.

Koło Gospodyń Wiejskich „Nasza Zasań” zorganizowało piknik rodzinny. - Dzięki „Inicjatywie Lokalnej” dzieci z Zasani i okolic mogły przez całe popołudnie za darmo korzystać z dmuchańców. Radości było co niemiara. Nie uzyskałyśmy wprawdzie pełnej kwoty o jaką zabiegałyśmy, ale dzięki strażakom mogliśmy zapewnić dzieciom także inne atrakcje. Warto było się starać, tym bardziej, że mieszkańcy Zasani doceniają to co robimy - mówiły nam Ewelina Bielska i Irena Bielska z KGW.

Ze wsparciem gminy w ramach „Inicjatywy Lokalnej”, podobne imprezy integrujące lokalną społeczność szykują KGW Trzemeśnianki (już w najbliższą niedzielę w Trzemeśni odbędzie się Dzień Rodziny Wielopokoleniowej) oraz grupa z myślenickiego Górnego Przedmieścia (tam 29 czerwca odbędzie się Powitanie Lata).

WIDEO: Krótki wywiad. W Krakowie stają domki dla owadów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski