Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyczne znakomitości z Niemiec i Hiszpanii

Redakcja
Philharmonia Quartett Berlin Fot. archiwum Capelli Cracoviensis
Philharmonia Quartett Berlin Fot. archiwum Capelli Cracoviensis
WYDARZENIE. Dwa gwiazdorskie kwartety: smyczkowy słynny niemiecki Philharmonia Quartett Berlin oraz hiszpański gitarowy rodziny Los Romeros wystąpią dziś w ramach XXXIV Festiwalu "Muzyka w Starym Krakowie". Oba zespoły od kilkudziesięciu lat należą do najlepszych na świecie.

Philharmonia Quartett Berlin Fot. archiwum Capelli Cracoviensis

Philharmonia Quartett Berlin, czyli znany i podziwiany zespół artystów słynnej Filharmonii Berlińskiej, składający się z takich muzyków, jak: Daniel Stabrawa, Christian Stadelman, Neithard Resa i Dietmar Schwalke, zagra w Krakowie w kościele Bernardynów (godz. 20).
- Wszyscy w kwartecie jesteśmy muzykami tzw. pierwszych pulpitów. Ale łączenie pracy w orkiestrze z kameralistyką jest możliwe tylko w Niemczech. Gdybyśmy grali w orkiestrze amerykańskiej - patrząc jak intensywnie pracują tam muzycy - na pewno nie mielibyśmy na to czasu - mówił podczas poprzedniego występu zespołu w Krakowie Daniel Stabrawa, pierwszy skrzypek kwartetu, a także koncertmistrz Filharmonii Berlińskiej.
Philharmonia Quartett Berlin, o którym Yehudi Menuhin powiedział kiedyś: "Chciałbym zawsze słuchać muzyki tak pięknie granej, jak wy gracie", występuje około 50 razy w roku. - To fascynująca praca. Nie mam nikogo nad sobą, kto narzucałby mi swoją interpretację muzyki. Jestem - wraz z kolegami - panem siebie. Staram się grać muzykę jak najlepiej potrafię - tłumaczył Daniel Stabrawa. Na festiwalowy koncert zespół przygotował kwartety Haydna, Szostakowicza i Schuberta.
Gdy Philharmonia Quartett Berlin będzie się przygotowywał do koncertu, także dziś o godz. 19 w Kopalni Soli w Wieliczce zagra po raz drugi na tegorocznym festiwalu kwartet gitarowy Los Romeros. Od blisko 50 lat, kiedy legendarny Celedonio Romero stworzył ze swoimi synami Celinem, Pepe i Angelem kwartet gitarowy, koncerty grupy wzbudzają entuzjazm publiczności. Obecnie do zespołu dołączyło już trzecie pokolenie wirtuozów, co w świecie muzyki jest czymś absolutnie wyjątkowym. Artyści zagrali już niemal we wszystkich salach koncertowych. Dwukrotnie byli zapraszani do Białego Domu, a w 1983 r. wystąpili w Watykanie ze specjalnym koncertem dla Jana Pawła II.
Gitarzyści podkreślają, że w przygotowaniu utworu najważniejsze jest odkrycie intencji kompozytora, poznanie jego inspiracji. - Polega to na szukaniu zawartości emocjonalnej utworu. Jeżeli zdamy sobie sprawę, że niewidomy Rodrigo pisał II część "Concierto Andaluz", głaszcząc po głowie swoją małą wnuczkę, poznając w ten sposób dotykiem jej urodę, to smutna melodia tej części zaczyna nabierać znaczenia - tłumaczył dwa lata temu w Krakowie Pepe Romero.
Podczas festiwalowego koncertu muzycy zaprezentują m.in. utwory Bacha, Rodrigo i Tarregi.
Kwartet gitarowy Los Romeros znany jest milionom ludzi na świecie jako "królewska rodzina gitarowa". Nakręcono o nim wiele filmów, napisano sporo artykułów. Krytyk "Leipziger Volkszeitung" pisał: "Los Romeros to strażnicy świętego Graala gitary klasycznej. Są oni dla gitary tym, czym Trzej Tenorzy dla świata opery".
Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz
[email protected]
Szczegóły: www.capellacracoviensis.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski