Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum wokół jaskini

Tomasz Mateusiak
Dziś jedyną szansą na zaprezentowanie szerszej publiczności odkryć z Jaskini Obłazowej są pikniki archeologiczne, organizowane  przy jednym z domów w Nowej Białej
Dziś jedyną szansą na zaprezentowanie szerszej publiczności odkryć z Jaskini Obłazowej są pikniki archeologiczne, organizowane przy jednym z domów w Nowej Białej UM Zakopane
Spisz. Gmina Nowy Targ chce stworzyć z Jaskini Obłazowej atrakcję turystyczną na skalę ogólnoświatową. Wykopane w tym miejscu znaleziska będą pokazywane w multimedialnym parku. Ogłoszono już konkurs na zagospodarowanie tego terenu

Czy już za kilka lat „żelaznym punktem” na trasie każdego odwiedzającego Podhale turysty będzie wizyta w Nowej Białej? Urząd Gminy Nowy Targ na to liczy. Gości do tej położonej na Spiszu wsi ma przyciągnąć nowoczesne muzeum archeologiczne, które wyrośnie w sąsiedztwie istniejącej tu Jaskini Obłazowa.

Gmina ogłosiła właśnie konkurs mający wyłonić architekta, który zaprojektowałby budynek i okolice swoistego naukowo-rozrywkowego parku, planowanego wokół jaskini.

Cuda wykopane z ziemi

Jaskinia Obłazowa to skalna grota znajdująca się kilkadziesiąt metrów od malowniczych wzniesień tworzących przełom rzeki Białki. Choć z zewnątrz grota wygląda niepozornie, przez ostatnie 10 lat gościła na łamach wszystkich największych periodyków naukowych świata. Stało się tak po tym, jak w 2008 roku profesor archeologii UJ Paweł Valde-Nowak wraz z grupą swoich studentów rozpoczął w jaskini zakrojone na szeroką skalę badania. W ich trakcie przesiewano muł, jaki rzeka Białka przez stulecia nanosiła do jaskini. Po jego usunięciu oczom naukowców odsłoniły się znaleziska o światowej skali. Był to między innymi datowany na 30 tys. lat wstecz bumerang z kości mamuta, gwizdek z muszli, a także inne artefakty wskazujące na obecność w jaskini neandertalczyków. Dodatkowo archeolodzy wykopali też kości lwa jaskiniowego, hieny jaskiniowej i nosorożca włochatego.

Trzeba to pokazać światu

Mimo że Nowa Biała wśród naukowców nazywana jest polskim Lascaux (francuska jaskinia z malunkami wykonanymi przez prehistorycznych ludzi), w naszym kraju poza naukowcami praktycznie nikt o niej nie słyszał.

- Czasem goście, którzy przyjeżdżają do mojego pensjonatu, pytają mnie, co ciekawego mogliby odwiedzić w okolicy - mówi Alicja Nowak, góralka prowadząca pensjonat w Białce Tatrzańskiej, sąsiadującej z Nową Białą. - Gdy mówię im o Obłazowej, przecierają oczy ze zdumienia. Mówią o tym, że nawet w przewodnikach nie mogli przeczytać, że w Nowej Białej dokopano się do tak cennych przedmiotów.

Ogłoszono konkurs

Inna sprawa, że nawet gdyby turyści dziś do Obłazowej faktycznie docierali, nie mieliby tu czego oglądać. Wejście do jaskini jest zabezpieczone, a przed nią nie ma nawet tablic. Wkrótce ma się to jednak zmienić.

- Chcemy, by to miejsce żyło i stało się atrakcją turystyczną słynną na cały świat - mówi Marcin Kolasa, wicewójt gminy Nowy Targ. - Dlatego planujemy stworzyć przy Jaskini Obłazowej park archeologiczny. Ogłosiliśmy właśnie przetarg na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla tego przedsięwzięcia. Ma się tu znaleźć nie tylko budynek, gdzie będą wystawione artefakty wykopane przez archeologów, ale też duży teren, na którym pokazane zostanie w sposób interaktywny życie prehistorycznych ludzi czy zwierząt zamieszkujących Podhale kilkadziesiąt tysięcy lat temu. Chcemy też stworzyć tam miejsce, w którym np. dzieci mogłyby same wykopać z piasku imitacje zabytkowych artefaktów.

Jak dodaje samorządowiec, w ramach ośrodka powstaną też: restauracja, toalety oraz parking na minimum kilkadziesiąt samochodów.

Kiedy rusza budowa?

Wyniki konkursu mają być znane do końca września. Zwycięzcy dostaną od gminy nagrody w wysokości 25 tys. zł. Dodatkowo na podstawie ich wizualizacji gmina wykona ostateczny projekt parku, którego budowa może rozpocząć się już za rok, dwa.

- Będziemy starali się na ten cel zdobyć dofinansowanie unijne lub wsparcie ze środków Ministerstwa Kultury - mówi Kolasa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski