Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Nowe magazyny, nowa nazwa i rekordowa frekwencja

Łukasz Gazur
Jeszcze nie minął rok 2017, a Muzeum Historyczne Miasta Krakowa już ma pewność, że pobiło rekord frekwencji – z 1,199 mln osób. A to nie jest jedyna nowość w tej placówce, bowiem instytucja otwiera nowe magazyny i konsultuje nową nazwę

Rok 2016 Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zamknęło z frekwencją 1,191 mln osób. – Już wiemy, że w tym roku ten wynik poprawimy, bo ostatni miesiąc zamknęliśmy 1,199 mln osób – mówi Krzysztof Haczewski, rzecznik instytucji.

Wynik ten może jeszcze poprawić się znacznie dzięki otwarciu nowe oddziału. Chodzi o Thesaurus Cracoviensis – Centrum Interpretacji Artefaktów. Będą to nowe magazyny muzealne, które zostaną udostępnione publiczności. Ich tworzenie trwało blisko 10 lat. Na 2 tys. mkw. i ponad 150 tys. eksponatów. – Blisko 80 proc. z tych obiektów będzie dostępnych dla oka widzów – tłumaczy Bożena Urbańska, kierownik oddziału.

Dodaje, że całość została podzielona na strefy tematyczne („Skarbiec” to zbiory numizmatów, „Arsenał” to broń, „Skład bławatny” i „Garderoba babci” to magazyn tkanin).

Miejsce mieszczące się w budynku dawnej szkoły przy ul. Księcia Józefa 337 otwarte będzie dla publiczności od 6 grudnia. – To innowacyjne rozwiązanie. Na palcach obu rąk i nóg mogę policzyć na świecie takie magazyny. W Polsce w takiej skali jeszcze się to nie zdarzyło – tłumaczy Michał Niezabitowski, dyrektor muzeum.

Ale to nie są jedyne nowości, jakie czekają na widzów pod koniec roku w krakowskim muzeum. Właśnie trwają bowiem konsultacje w sprawie nazwy instytucji. Pod rozwagę poddano mieszkańcom dwie nowe nazwy (dotychczasowa ma pozostać w statucie): Muzeum Kraków i Muzeum Krakowa. Opinie są przyjmowane pod adresem e-mail [email protected]. – Cieszy nas przede wszystkim, że ta sprawa obchodzi krakowian i toczy się żywa dyskusja. Mogę powiedzieć, że rywalizacja między obiema nazwami jest dość wyrównana.

W grudniu na naszej stronie pojawi się ankieta dotycząca nazwy. Potem ogłosimy wyniki – mówi Niezabitowski.

Choć 75. Konkurs Szopek Krakowskich na dobre wpisał się w miejską tradycją, także tu czekają nas zmiany. W tym roku – ze względu na remont Pałacu Krzysztofory – wystawa pokonkursowa odbędzie się w oddziale Celestat (ul. Lubicz 16). Czynna będzie od 11 grudnia do 25 lutego. 7 grudnia, u stóp pomnika Adama Mickiewicza, na Rynku Głównym, pojawią się szopkarze. Jak co roku, w pierwszy czwartek grudnia, zostaną zaprezentowane krakowianom, a później trafią na wystawę, na której oceni je jury. Wyniki ogłoszone będą 10 grudnia o godz. 14.

Krowoderska.pl - Krowoderska.pl - Pozwolenie na budowę - odc. 4

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski