MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Można sprawdzić, jak obchodzono 3 Maja w XX-leciu międzywojennym

(GEG)
Święto. Od wczoraj na krakowskich Plantach, w okolicy Pałacu Sztuki, można oglądać wystawę zdjęć z obchodów Święta 3 Maja w latach 20. i 30. ubiegłego stulecia.

- Aby krakowianie i Małopolanie mogli sobie porównać wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat do czasów współczesnych, zamieściliśmy także fotografie z ubiegłorocznych obchodów - mówi Jan Brodowski, rzecznik wojewody małopolskiego.

Można więc np. zobaczyć zabawy na Błoniach czy musztrę paradną na Rynku Głównym z ubiegłego roku i sprzed II wojny światowej. Stare zdjęcia na potrzeby okolicznościowej ekspozycji udostępniło Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, nowe pochodzą z zasobów Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Wystawa, którą można oglądać do 9 maja, to wstęp do tegorocznych obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W przeddzień głównych uroczystości na Rynku Głównym rozdawane będą biało-czerwone flagi, uszyte przez więźniów z materiału dostarczonego przez Małopolski Urząd Wojewódzki.

Oficjalne obchody Święta 3 Maja rozpoczną się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Hugona Kołłątaja przy ul. Gołębiej. O godz. 10 w katedrze wawelskiej rozpocznie się msza święta w intencji Ojczyzny.

Tak jak przed rokiem nie zaplanowano uroczystego przemarszu traktem królewskim na pl. Matejki pod pomnik Grunwaldzki, bo - według wojewody Jerzego Millera - rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja powinna być świętem radosnym. Dlatego nacisk położono na takie imprezy, podczas których będzie można bawić się i odpoczywać.

W południe na krakowskich Błoniach rozpocznie się majówka. Dla jej uczestników przygotowano gry i zabawy, pokazy sprzętu ratowniczego straży pożarnej i pogotowia ratunkowego, sprzętu policji, straży miejskiej i wojska.

Po południu imprezy przeniosą się do zabytkowego centrum. O godz. 16 na Rynku Głównym odbędzie się pokaz tańców polskich, a pół godziny później musztra paradna. O godz. 17 na Małym Rynku jest zaplanowana kolejna Lekcja Śpiewania przygotowana przez Loch Camelot oraz Bibliotekę Polskiej Piosenki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski