Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Może renta dożywotnia?

Opr. AG
fot. Flickr
Poradnik. Jak zadłużeni i samotni seniorzy mogą sobie pomóc, gdy brakuje im pieniędzy.

Prawie 83 proc. seniorów ocenia swoją sytuację finansową jako przeciętną, złą lub bardzo złą - wynika z najnowszego badania opinii zrealizowanego przez Fundusz Hipoteczny DOM, oferujący seniorom renty dożywotnie w oparciu o Kodeks cywilny. Ponad 60 proc. emerytów zainteresowało się ofertą renty dożywotniej właśnie z powodu sytuacji finansowej. Na drugim miejscu (52 proc.) znalazła się sytuacja rodzinna: brak spadkobierców, złe relacje w rodzinne, samotność.

Największą grupę respondentów badania stanowią osoby, których miesięczny dochód netto wynosi 1201-1600 złotych. Przeważającą część swoich pieniędzy seniorzy przeznaczają na lekarstwa i bieżące opłaty. Jakość życia osób starszych pozostawia wiele do życzenia - seniorów nie stać na przyjemności takie jak: teatr, kino, ubrania czy kosmetyki. Najczęstszą rozrywką, jaką wskazują respondenci, jest oglądanie telewizji (ok. 62 proc.), czytanie książek i gazet, spacery.

Trudna sytuacja finansowa i pogłębiające się wykluczenie z życia społecznego to jednak nie jedyne bolączki emerytów. Ponad 73 proc. osób starszych czuje się samotna. Jednocześnie 36 proc. z nich nie może liczyć na niczyją pomoc. Pozostali są wspierani są przez sąsiadów, albo koleżanki i kolegów (35 proc.) oraz opiekunki (10 proc.), natomiast przez rodzinę tylko 8,27 proc. z nich.

Ponad 30 proc. badanych seniorów stanowią wdowy lub wdowcy, ponad 20 proc. osoby rozwiedzione oraz panny i kawalerowie (23 proc.).

- Blisko 40 proc. ankietowanych przyznało, że zawarło umowę z naszą firmą, ponieważ chciało spłacić zobowiązania finansowe. Ponad połowa z tych osób miała kredyt w banku (57 proc.), pożyczkę (30 proc.) lub zaległości w czynszu (10 procent) - informuje Robert Majkowski, prezes Funduszu Hipotecznego DOM.

Przypomnijmy, że tzw. renta dożywotnia to propozycja dla osób powyżej 65. roku życia, które posiadają na własność albo są współwłaścicielami mieszkania, domu lub działki. Seniorzy, którzy zdecydują się na podpisanie umowy z tzw. funduszem hipotecznym, otrzymają pewną kwotę pieniędzy - zwykle comiesięcznej wypłaty - w zamian za przeniesienie prawa własności do lokum (działki) na rzecz funduszu.

Przeniesienie własności następuje w chwili podpisania umowy i emeryt otrzymujący pierwszą wypłatę nie jest już właścicielem swojego lokum. Fundusze reklamują się jednak jako w pełni bezpieczne. Twierdzą, że senior nie musi się obawiać, iż zostanie bez dachu nad głową, gdyż umowa zawarta w formie aktu notarialnego gwarantuje mu prawo do dożywotniego zamieszkania w dotychczas zajmowanym lokalu.

Uwaga, nie należy mylić renty dożywotniej z kredytem odwróconej hipoteki. Tego ostatniego dotyczy uchwalona kilka lat temu przez Sejm ustawa, która jednak z różnych względów nie może się doczekać realizacji praktycznej, czyli banku oferującego seniorom oparte na jej przepisach usługi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski