Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Morskie Oko w Tatrach całkowicie rozmarzło. To aż o 10 dni wcześniej niż w latach ubiegłych

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Rozmarznięte Morskie Oko w Tatrach
Rozmarznięte Morskie Oko w Tatrach Grzegorz Bryniarski/TPN
Morskie Oko w Tatach rozmarzło. Na stawie nie ma już grama lodu. Inne tatrzańskie stawy nadal są pokryte lodem. Ten jednak jest już coraz cieńszy. - Nie wchodźcie na lód, bo to może być niebezpieczne – ostrzega Tatrzański Park Narodowy.

Lód na Morskim Oku był jeszcze przed ostatnim weekendem. Wystarczyło kilka dni ciepłej pogody z dodatnimi temperaturami, by lód całkowicie puścił.

- Morskie Oko rozmarzło w 100 proc. 3 kwietnia. Wody jest dużo, bo topnieje śnieg, który niedawno spadł – mówi Grzegorz Bryniarski, leśniczy Tatrzańskiego Parku Narodowego z Morskiego Oka. Przyrodnik spodziewa się, że tej wody będzie przybywać – z topniejącego śniegu w wyższych partiach.

Jak zaznacza Bryniarski, w tym roku Morskie Oko rozmarzło 10 dni wcześniej niż w 2022 roku. - Wtedy było to 13 kwietnia – wspomina leśniczy TPN.

Tatrzański Park Narodowy zaznacza, że pozostałe stawy są jeszcze skute lodem, jednak i tam zaczyna on topnieć. - Na Czarnym Stawie pod Rysami już się może do butów woda nalać. Także lepiej już w kierunku Rysów iść szlakiem letnim – apeluje Bryniarski.

- Apelujemy o niewchodzenie na tafle lodu, ponieważ ten zaczął rozmarzać. W wielu miejscach jest bardzo cienki i z łatwością może się załamać – apeluje Tatrzański Park Narodowy.

Z kolei w wyższych partiach gór nadal zimowe warunki. Powyżej 1600 metrów obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

- Pokrywa śnieżna jest na ogół związana dobrze, ale na niektórych stromych stokach jest związana umiarkowanie. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. Samoistne zejście bardzo dużych lawin jest mało prawdopodobne – czytamy w komunikacie lawinowym TOPR. - Warunki częściowo niekorzystne. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach.

Ratownicy dodają, że na skutek silnego wiatru pokrywa śnieżna rozmieszczona jest nierównomiernie. - We wszelkich stromych i bardzo stromych formacjach wklęsłych leżą spore depozyty sprasowanego wiatrem śniegu. W dolnych partiach Tatr mogą wystąpić lawiny z mokrego śniegu w tym lawiny gruntowe – ostrzegają ratownicy.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Morskie Oko w Tatrach całkowicie rozmarzło. To aż o 10 dni wcześniej niż w latach ubiegłych - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski