Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Moc klimatyzatora – co ma na nią największy wpływ?

(JM)
Ważne przed pełnią lata. Moc klimatyzatora dobiera się dwiema metodami – orientacyjną albo dokładną, za pomocą specjalistycznego programu komputerowego.

Metoda orientacyjna polega na przyjęciu, że zapotrzebowanie na chłód wynosi 80-150 W/mkw. powierzchni pomieszczenia. Klimatyzator typu split (urządzenia chłodzące lub grzejące w zależności od wyboru trybu pracy) o mocy 2-2,5 kW wystarczy więc do ochłodzenia pomieszczenia o powierzchni 15-30 mkw., a klimatyzator o mocy 7 kW – do pomieszczenia o powierzchni 60-80 mkw. Są to bardzo duże rozbieżności, zatem opierając się tylko na tej metodzie, nie udaje się zwykle dobrać klimatyzatora wystarczająco precyzyjnie.

Warto wiedzieć, że na wielkość potrzebnej mocy chłodniczej klimatyzatora mają wpływ następujące cechy pomieszczenia: długość jego ścian zewnętrznych i wewnętrznych, powierzchnia okien na poszczególnych ścianach – w zależności od kierunku stron świata i liczba szyb w oknach.

Znaczenie ma także rodzaj zamontowanych żaluzji, czy są wewnętrzne czy zewnętrzne, a także i to, czy są zamontowane na oknach folie odbijające światło (ograniczające ilość wpadającego przez okna ciepła). Powinniśmy brać również pod ouwagę izolację termiczną w podłodze i stropie nad pomieszczeniem i nad sufitem.

Ważnym czynnikiem jest również usytuowanie pomieszczenia: na parterze, piętrze, czy na poddaszu, sąsiedztwo (obok, pod lub nad nim) pomieszczeń klimatyzowanych, rodzaj i liczba punktów świetlnych, które są źródłami ciepła (najwięcej ciepła wytwarzają tradycyjne żarówki), zyski ciepła od urządzeń, które podwyższają temperaturę w pomieszczeniu (np. komputera, drukarki, lodówki lub telewizora, szczególnie LCD i plazmowych, które generują dużo ciepła). Niezwykle istotna jest liczba osób przebywających na stałe w pomieszczeniu oraz to, czy w nim wykonują jakąś pracę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski